Sarıçay Rıhtımı ile Tarihi Çarşı Bölgesi Kentsel Düzenleme Proje Sözleşmesi İmzalandı

22 Mart 2011

Çanakkale Belediyesi tarafından çalışmalarına başlanılan Sarıçay rıhtımı ile Tarihi Çarşı Bölgesi çalışmalarını yürütecek olan firmalar arsındaki sözleşme imzalandı.

Proje çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Tarihi Çarşı Bölgesinin kentin ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamın yoğun olduğu en önemli cazibe merkezi ve kentsel koruma alanı olduğunu belirterek, “Alanın, kentin ekonomik, sosyo-kültürel yaşamına katkı sağlaması, kentin tarihi ve doğal yapısına uyumlu, modern ve işlevsel formda yeniden düzenlenmesi adına Tarihi Çarşı Bölgesi Kentsel Düzenleme Projesi hazırlandı. Proje, Yalı Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, İnönü Caddesi ve Çimenlik Sokakla çevreli 130.755 metrekarelik bir kentsel alanı kapsıyor. Projede öncelikle yaya kullanımı ve dinlence alanları ön planda tutuldu. Proje kapsamında 25.000 metrekare yaya ve taşıt yolu düzenlemeleri, özel dinlence alanları, sergi-gösteri alanları, meydan ve açık alan düzenlemeleri peyzaj düzenlemeleri ve özel ışıklandırmalar dışında kent mobilyalarıyla alan zenginleştirilecek. Proje kapsamında, kullanılacak yapısal malzemeler granit, bazalt, gibi doğal taşlar olacak. Bu malzemelerle uyumlu kaplama kullanılarak kentsel mekanımız yapılandırılacak. Proje alanı içindeki bina cephe iyileştirme çalışmalarımız da devam edecek. Keşif bedeli 2.355.678,50 TL+KDV olan ihaleye 2 firma katıldı. 2.187.618,50 TL+KDV ihale bedeli ile Tarihi Çarşı Bölgesi Kentsel Düzenleme Projemizin yapmayı teklif eden Elvan İsmail Göynüer ihaleyi aldı. Bu alanda kanalizasyon, yağmursuyu, doğalgaz, elektrik ve Telekom gibi tüm teknik altyapı proje alanı içinde yeniden yapılandırılacak. Teknik altyapı çalışmalarına Şubat ayı başında başlananan Tarihi Çarşı Bölgesi Kentsel Düzenleme Projesinin üst yapı çalışmalaıinda etaplama da yapıldı. Haziran 2011’de tamamlanmasını hedeflediğimiz 1. Etapta Yalı Caddesi, Fetvane Sokak, Çarşı Caddesi, Gümrük Sokak ve Meydanı, Eczane, Fatih, Hapishane, Tıflı Sokak ta mekansal düzenleme çalışmaları yapılacak. Aralık 2011’de tamamlanmasını hedeflediğimiz 2. etapta Değirmenlik, Tekke, Kemalyeri, Eski Mahkeme, Molla Yakup, Dibek, Tarla, Mersin Dede, Hamdibey, Küçük Hamam Sokak’ ta yapılacak mekânsal düzenleme çalışmaları ile projemiz tamamlanacak” dedi.

SARIÇAY RIHTIMI DA DÜZENLENİYOR

Konuşmasinda Sarıçay Barbaros Yakası Rıhtım Projesi ile ilgili de detaylı bilgiler veren Başkan Gökhan, “Sarıçayın Barbaros yakası Yaya Köprüsü – DSİ deniz çıkışı arasında kalan mevcut rıhtımda rüzgar, kar, don, akıntı su ve doğa koşulların etkisiyle zamanla çökme, oturma gibi büyük deformasyonlar oluştu. Can ve mal güvenliğini tehdit eden bu deformasyonların ortadan kaldırılması, mevcut rıhtımın kıyı emniyetinin sağlanması, iyileştirilmesi ve korunması amacıyla Kıyı Tahkimat Projesi hazırlandı. Rıhtım projesi mevcut rıhtımın sağlamlaştırılmasının yanında, amatör balıkçıların sandallarını daha güvenli bir şekilde barındırmalarına olanak sağlayacak şekilde alanın yüzey kaplama, peyzaj düzenleme, ışıklandırma gibi yapılanmalarla kentte yakışan formda yeniden düzenlenecek. Rıhtım projesi Sarıçay?ın Barbaros yakası Yaya Köprüsü – DSİ deniz çıkışı arasında kalan 543 metrelik rıhtım ve 2.947,63 metreküp taş dolgu işini kapsıyor. Projenin keşif bedeli: 424.197,11 TL+KDV olan bu ihalaye 3 firma katıldı ve 389.000,00 TL+KDV ihale bedeli ile yapmayı teklif eden Tegas Müh.İnş. ve Mad. San. Tic. Şti ihaleyi aldı. Projenin Eylül 2011?de tamamlanması planlanıyor” dedi.

Belediye Başkan Yardımcılarının da bulunduğu imza töreninde Başkan Gökhan’ın açıklamalarının ardından Tarihi Çarşı Bölgesi Kentsel Düzenleme Projesi ihalesini alan Elvan İsmail Göynüer ve Sarıçay Barbaros Yakası Rıhtım Projesi ihalesini alan Tegas Müh. Inş. ve Mad. San. Tic. Şti yetkilileri arasında sözleşme imzalandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir