“Seçimlerin ve Kişilerin Güvenliği Demokrasinin Teminatıdır”

13 Mart 2014

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Çanakkale İl Örgütü yazılı bir basın açıklaması yaparak “Seçimlerin ve Kişilerin Güvenliği Demokrasinin Teminatıdır” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Çanakkale İl Eşsözcüleri Derya Nazan Ünverir ve Dilek Gür Sağır imzalı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Seçim süreci başladığından beri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) konvoylarına, toplantılarına, seçim bürolarına ve binalarına ırkçı faşist saldırılar sürüyor. Dikili’de, Urla’da, Aksaray’da, Tekirdağ’da, Giresun’da, Ordu’da ve Fethiye’de giderek artan şiddetli saldırılar, endişe verici boyuta ulaşmıştır. Yaşanan bu saldırılardan, başta AKP Hükümeti olmak üzere seyirci kalan ve gerekli önlemleri almayan herkes sorumludur.

Bu nefret dolu saldırılara ve saldırganlara karşı etkin önlem almayan, yer yer onları teşvik eden kamu görevlilerinin ve kolluk kuvveti mensuplarının ortaya çıkarılması, görevden alınıp saldırganlarla birlikte yargıda hesap vermeleri şarttır. Saldırılar derhal durdurulmalı, saldırıları haklı gösteren, teşvik edici her türlü provakatif davranıştan kaçınılmalıdır.

Seçimler siyasi bir rekabettir. Devletin ve hükümetin görevi, insan hak ve özgürlükleri kapsamında demokratik hakların kullanımını güvence altına almaktır. Demokratik siyaset yapan, ülkemiz halklarının kardeşliği ve barış için yola çıkan HDP, bu yolda yalnız değildir. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, barış umutlarını çeşitli provokasyonlarla yok etmeye çalışanlar karşısında HDP ile dayanışma içerisinde olmaya devam edecektir.

Gezi Direnişi sürecinde, bizzat AKP Hükümetinin Başbakanı’nın emir ve talimatlarıyla hareket eden emniyet güçleri, insan hayatını hiçe sayan müdahalelerde bulunmuş, gencecik insanlarımızın canına mal olmuşlardır. 269 gündür yaşam mücadelesi veren 15 yaşındaki Berkin Elvan dün hayata gözlerini yummuştur. Çocuktan katil yaratanlar, çocuklarımıza kıymaktan da kaçınmamıştır. Hepimizin başı sağolsun. Berkin Elvan’ı yıldızlara uğurladık, ışıklar içinde yatsın.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir