Şeffaf Beygir Film Şenliği Açılış Kokteyli Yapıldı

20 Temmuz 2011

2011 En 1. Geleneksel Uluslararası Çanakkale Troia Şeffaf Beygir Film Şenliği, Yalı Hanı’nda düzenlenen açılış kokteyli ve yedi mahallede gösterime giren filmlerle başladı.

Saat Kulesi Meydanı’ndan başlayıp tarihi Yalı Hanı’na kadar yapılan yürüyüşe Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, film yönetmeni Murat Şeker, Oyuncular Seren Yüce, Bartu Küçükçağlayan, Yüksel Arıcı, Muhammed Cangören, Settar Tanrıöğen, Yüksel Arıcı ve Ali Sürmeli ve sunucu Hakan Bilgin’in de aralarında yer aldığı yönetmen ve oyuncular katıldı.

Açılışta ayrıca geçen sene halk jürisi tarafından birinci seçilen Aşk Geliyorum Demez adlı filmin Yönetmeni Murat Şeker’e ödülü takdim edilirken, günün özel ödülünü Güldere Ece aldı.

Yürüyüşün ardından Yalı Hanı’nda düzenlenen kokteylde konuşan Ali Sürmeli, “Biraz geç kaldınız sevgili Çanakkaleliler. Çünkü siz daha bir heykelin maketini yaparken, Yeni Zelandalılar, İngiliz, Anzak, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni demeden bütün yaralılarının taşındığı eşeğin heykelini dikmişler. Dilerim 2015’te zaferin 100’üncü yıldönümü için çok kapsamlı zaferi anlatan film çekerler. Mahsun Kırmızıgül, Yavuz Bingöl ve ben iki yıldır Steven Spielberg’e bizim bu masum hikayemizi film yaptırabilmek için uğraşıyorduk. Fakat Ermeni kardeşlerimiz daha erken davranıp, kendilerini anlatan film yapması için Spielberg’le anlaşmış” dedi.

Şenlik kapsamında 24 Temmuz 2011 Pazar gününe kadar kentin değişik bölgelerinde kurulan 7 açık hava merkezinde çeşitli filmler gösteriliyor.

[Kaynak: haberler.com & canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir