Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Mağdurlarından Adliye Önünde Basın Açıklaması

Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Mağdurlarından Adliye Önünde Basın Açıklaması
30 Eylül 2010

Çanakkale kent merkezinde ve beldelerde faaliyet gösteren S.S. 18 No’lu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üye ve yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 43 kişinin tamamının serbest bırakılmasına tepki gösteren muhalif grup, adliye önünde basın açıklaması yaparak can ve mal güvenliklerinin olmadığına dair Savcılığa suç duyurusunda bulundu.

S.S. 18 No’lu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi?ne bağlı bazı üyelerle ailelerini katıldığı Adliye önündeki konuşmada açıklamalarda bulunan kooperatif üyesi Yücel Geçim, mağdur üyeler olarak haklarını sonuna kadar arayacaklarını belirterek, “Bizler buraya Çanakkale Belediyesi denetimli Halk Otobüsleri işletmecileri mağdurları olarak, yıllardır yaşadığımız haksızlıkları paylaşmaya geldik. S.S. 18 No’lu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yönetimi ile ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin yaklaşık 1,5 yıl süren çok ciddi bir teftişinden sonra düzenlenen raporla kooperatifimiz yöneticilerinin yolsuzlukları açıkça ortaya çıkmıştır. Kooperatif yöneticilerinin biz üyelere yapmış oldukları haksızlıkları, rızkları ile nasıl oynandığı, hak edişlerimizi yaklaşık yüzde 80 oranında ve masraf adı altında keserek bizlere iflasa sürüklediği konusunda daha önce de beyanlarımız olmuştu. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü?nün operasyonu ile gözaltına alanın 40 kişinin tamamı, sanki hiçbir suç işlememişler gibi mahkeme tarafından serbest bırakılmıştır. Şimdi sormak hakkımız değil mi? Bunca zamandır yapılan bu haksızlıklar nedir? Haksızlıklara uğratanlar nerede? Üzülerek söylüyoruz ki, hepsi kollarını sallaya sallaya görevlerinin başına döndü. Yurttaşını bu kadar savunmasız bırakabilen kurumların uygulamaların bundan sonra da takipçisi olmaya devam edeceğiz. Hangi kurum, hangi kurumun içindeki hangi saygın kişi incinecekse incinsin, zedelenecekse zedelensin, itibar kaybına uğrayacaksa uğrasın. Bunun asla bizim kayıplarımız kadar ağır olmayacağını anlamak ve anlatmak zorundayız. Son olarak ?Bu memlekette namuslularda namussuzlar kadar cesaretli olmalıdır? sözünü buradan hatırlatmak istiyorum” dedi. Yücel Geçim ve beraberindeki üyeler daha sonra can ve mal güvenliklerinin olmadığına dair imzaladıkları dilekçeyi Savcılığa verdi.

Çanakkale’de geçtiğimiz hafta içerisinde S.S. 18 No’lu Şehir İçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üye ve yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyonda 43 kişi ?Haksız menfaat temin etmek amacıyla örgüt kurmak, suç örgütüne üye olmak, örgüt faaliyetleri çerçevesinde zimmet, irtikap, nitelikli dolandırıcılık, rüşvet vermek, rüşvet almak, belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanmak? suçlarından gözaltına alınmış, bunların bir kısım Cumhuriyet Savcısının talimatı ile geri kalanlar da kefaletle serbest bırakılmıştı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir