Şehiriçi Minübüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Davası Başladı

13 Şubat 2013

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da aralarında bulunduğu 39 kişinin sanık olarak yargılandığı Çanakkale S.S. 18 Nol’lu Şehiriçi Minübüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi davasına, Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayla başlandı.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen, belediye denetimli halk otobüslerinin bağlı olduğu Çanakkale S.S. 18 No’lu Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi davası, İstanbul Beşiktaş Ağır Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı vermesi üzerine, Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Davaya, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da bulunduğu 39 kişi sanık, 36 kişi müşteki ve 7 kişi de müşteki sanık olmak üzere 82 kişi katıldı. Sanık ve müşteki sayısının çok olması nedeniyle Ağır Ceza Mahkemesi Salonu’nda yer sıkıntısı yaşandı. Önce sanıklar ve avukatlar içeri alındı. Ardından müştekiler ve müşteki sanıkları salona girdi. Ancak yer olmadığı için dışarıda kalanlar oldu. Mahkeme Başkanı Ramazan Akyol, sanık ve müşteki sayısı çok olması nedeniyle duruşmanın iki gün süreceğini açıkladı.

Duruşma, dava kapsamındaki toplam 82 kişinin kimlik tespitlerinin yapılmasıyla başladı. 182 sayfa ve 45 klasörden oluşan iddianamede, sanıklara yönelik 48 eylem ve 16 olay suçlaması bulunduğunu belirten Mahkeme Başkanı, sanıklara iddianamede yer alan 48 eylem ve 16 olayla ilgili sorular yöneltti. Duruşmaya ara verildiğinde Adliyeden çıkan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan gazetecilere yaptığı açıklamada, ?Yargılama başladı. Şuanda daha net suçlama yok. Bir iddianame var. Mevcut mahkeme savcısının suçlamasını bilmiyoruz. Sadece daha önceki hazırlık soruşturması sırasındaki raporla ilgili maddelerle sorular soruluyor. Bütün sanıklar tek tek açıklama yapıyoruz. Şuanda gelişen bir şey yok. Sadece ifade veriyoruz” dedi.

Olayla ilgili soruşturma, Ekim 2008’de Çanakkale S.S. 18 No’lu Şehiriçi Minibüsçüleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nden bir grup üyenin imzasız mektup göndermesi üzerine Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından başlatılmıştı.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir