Şehiriçi Toplu Taşımada Engellilere Kolaylık

30 Ağustos 2013

Şehiriçi toplu taşıma sisteminde kullanılan Çanakkale Belediyesi’ne ait araçlarının tümü TSE standartlarına uygun engelli otobüsleri haline dönüştürüldü. Engelliler için özel tasarlanmış araçlar Cumhuriyet Meydanı’nda tanıtıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen engelliler için özel tasarlanmış araçların tanıtımına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Meclis Üyeleri Ümit Burunlular ve Mehmet Çetin Ersan, Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses ile engelli kentlilerimiz katıldı.

Engelli araçlarının tanıtımını gerçekleştiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptığı açıklamada Çanakkale Belediyesi bünyesinde bulunan engelli otobüslerinin sayısının bu yıl 4’e çıkarıldığını, ayrıca mevcut 7 adet otobüsün de Ağustos ayı içerisinde engelli otobüsü haline dönüştürülerek toplam 11 otobüsün tamamının engellilere yönelik hizmet verdiğini kaydetti. Başkan Gökhan, bunlarla birlikte, Çanakkale Belediyesi bünyesinde çalışan S.S. 18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri ve Motorlu Taşıyıcıları Kooperatifi bünyesinde de 10 adet engelli otobüsünün hizmet verdiğini, bunlara ek olarak 2 adet 12 metrelik engelli otobüsü siparişi de verilerek bu sayının Eylül ayı başı itibariyle 12’ye çıkacağını, böylelikle şehir içinde engellilere hizmet veren otobüs sayısının 23’e ulaşacağını sözlerine ekledi. Başkan Gökhan, engelli kentlilerimize yönelik şehiriçi ulaşımda da kolaylık sağlama adına, süratle diğer araçların da engelliler için kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Gökhan, otobüslere montaj edilen engelli aparatların 13 bin 750 TL, 7 adet engellilere uygun araçların da toplam bedelinin 113 bin 575 TL maliyeti olduğunu açıkladı.

Araç tanıtımına katılan Belediye Meclis üyesi Ümit Burunlular ise, kendisinin de engelli olduğunu hatırlatarak, “Hem Belediye Meclis üyesi olarak hem de engelli olarak, olması gerekenin en güzeli olmuş diye düşünüyorum. Sonuçta bizler için araçlarımızın kalitesinin dışında rahat inip binebilmek de önemli. Bu araçlarla birlikte engellilerimiz herhangi bir yardım almaksızın araçlara rahatlıkla inip binebilecekler. Bu anlamda Belediye Başkanımıza ve belediyemiz çalışanlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Meclis üyesi Ümit Burunlular ve engelli kentliler engelli aparatları monte edilen araçlara binerek test etti. Engelli kentliler araçları çok beğendiğini ifade ederek, ulaşım alanında kendileri için büyük kolaylık olduğunu ifade etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir