Şehitler Abidesi Bakım Sebebiyle Ziyarete Kapatıldı

09 Temmuz 2011

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 253 bin şehidin anısına 1954 yılında yapımına başlanan ve 1960 yılında ziyarete açılan “Çanakkale Şehitler Abidesi” bakım sebebiyle ziyarete kapatıldı.

3 yıl önce yıkılma tehlikesi sebebiyle ayaklarında güçlendirme çalışması yapılan Şehitler Abidesi’nin geniş kapsamlı bakım çalışmalarına başlandığını belirten Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, abidenin özellikle tavan kısmında bulunan mozaiklerinde yaşanan dökülmelerin önüne geçmek üzere başlanan çalışmaların Eylül ayı sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Öte yandan, Çanakkale Boğazı girişinde Hisarlık tepesi üzerinde kurulan 41 metre yüksekliğindeki Şehitler Abidesi’nde kurulan iskeleler sebebiyle bölgede güvenlik önlemi alan firma yetkilileri bu bölgeyi ziyarete kapattı. Firma Şehitler Abidesi’nin tavanındaki cam mozaiklerin sökümü, korozyon ve yapısal hasara uğramış malzeme tespiti, abidenin alt beton onarımları, düşük vizkoziteli yüksek aderanslı primer uygulaması, katodik koruma ile korozyona uğramış yüzeylerin onarımları, epoksi ile çinilerin yapıştırılması, abide üst alanının mevcut kaplamalardan arındırılması, abide üst alanının tamir harcı ile onarılması ve su izolasyonu yapılması ile abide üst alanına yeni kaplama yapılması işlerini sürdürecek. Eylül ayı sonunda tamamlanacak bakım çalışmaları 1 milyon 300 bin 498 TL’ye mal olacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir