Şehitler Abidesi’nde Bulunan Dünyanın En Büyük Rölyefi Dökülüyor

24 Kasım 2008

Çanakkale’de Şehitler Abidesi’nin giriş kısmına ünlü heykeltıraş Azmi Sekban önderliğinde 15 kişilik ekip tarafından yapılan dünyanın en büyük rölyefi, parçalanıp dökülmeye başladı.

Normal şartlarda 3 senede yapılabilecek 45 metre uzunluğunda ve 3.5 metre yüksekliğindeki rölyef, 4 yıl önce günde 24 saat çalışan 15 kişilik heykeltıraş ekibi tarafından 80 günde tamamlanarak Şehitler Abidesi’nin ön kısmına yerleştirilmişti. Heykelin yapımında 60 ton çamur, 100 metreküp strafor kullanılırken, Harbiye Askeri Müzesi’nden ve Çanakkale Şehitleri kitaplarından yararlanılarak gerçekleştirilen ve aslına uygun olarak yapılan eserin, dünyada yapılan en büyük anıt rölyefi olduğu ifade edilmişti.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda büyük ilgi gören dev rölyefin belirli kısımlarında meydana gelen çatlaklar dikkat çekerken, bu yerlerin gelişi güzel renkli bir maddeyle yapıştırılması görüntü kirlililiğine sebep oldu. Dünyanın en büyük anıt rölyefine gerekli bakımın yapılmadığını öne süren vatandaşlar, “Bu çatlakların gelişi güzel renkli bir madde ile yapıştırılması hoş olmamış. En kısa sürede bir bakım yapılması şart. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği şehitlikte bu hoş olmayan manzaranın ortadan kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan, geçen yıl rölyefteki Atatürk heykelinin arkasında bulunan askerin tüfeği de parçalanmış, bu durumun basına yansıması üzerine tüfek onarılarak yeniden yerine konulmuştu.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir