Şehitlerin Yattığı Topraklara 30 Bin Fidan

Şehitlerin Yattığı Topraklara 30 Bin Fidan
03 Nisan 2010

Türkiye İş Bankası’nın Çevre ve Orman Bakanlığı ile TEMA iş birliğiyle başlattığı, “81 İlde 81 Orman” projesinin Çanakkale etabında, Gelibolu ilçesine bağlı Değirmendüzü köyüne binlerce fidan dikildi.

Fidan dikim töreninde bir konuşma yapan Çanakkale Vali Yardımcısı Tahir Demir, ülke topraklarının bakımsız bırakılmaması ve toprakların her zerresinin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Gençleri bu faaliyetlere karşı duyarlı yetiştirmemiz lazım. Kuşu, böceği, ağacı ve çiçeği sahiplensinler. Onlar o zaman bu ülkenin gerçek sahibi olurlar. Bu memlekete ne kadar iyi muamele edersek o kadar güzel bir Türkiye bizi beklemektedir” dedi.
TEMA Onursal Başkanı Hayrettin Karaca da yaptığı konuşmada, çocuklardan orman ve ülkenin topraklarını korumalarını istediğini söyledi.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ise özellikle çocukların dikili bir ağacının olması gerektiğini ifade ederek, “3 yıldır diktiğimiz ve daha 2 yıl sürecek kampanya boyunca dikeceğimiz toplam ağacın 3 katı kadar ormanı geçen yıl çıkan orman yangınlarında kaybettik. Bir yılda ülkemizdeki orman yangınları bizim bu kampanyada dikeceğimiz kadar ormanı yok etti. Yalnızca dikmek değil, çevremize ve ormanlarımıza sahip çıkmak en büyük görevimiz. Bu kampanyada 5 yıl boyunca dikilen her fidana sahip de çıkıyoruz. Fidanların yetişmesini de takip ediyoruz. Bu toprakların kıymetini bilelim. Cumhuriyetimizin ve bankamızın kurucusu Ulu Önder Atatürk ve 96 yıl önce vatanları uğruna hayatlarını kaybeden ve bu topraklarımızda yatan binlerce şehidimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Eminim bugün onların ruhları çok şad oluyordur. Gelibolu’nun güzel topraklarında artık çocukların bir dikili ağacı olacak. Toprağımızın kıymetini bilmemiz lazım. Çanakkale ilimizin topraklarının tüm toprakların yanı sıra neler ifade ettiğini biliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, Değirmendüzü mevkiindeki 20 hektarlık alana 30 bin servi ve çam fıstığı fidanı dikildi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir