Şeker Hastalarına Sohbet Haritalı Eğitim

Şeker Hastalarına Sohbet Haritalı Eğitim
22 Nisan 2010

Çanakkale?de diyabet hastaları 36 ülkede kullanılmaya başlanan ?Sohbet Haritası? ile eğitiliyor.

Yeni uygulama ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hakan Çetin, amaçlarının şeker hastalarının en iyi şekilde eğitimlerinin sağlanması olduğunu belirterek, ?Şeker hastalarının organ kayıplarına sebep olmadan eğitimlerinin sağlanması için diyabet polikliniğimiz aralıksız olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bilinçli olmak çok önemli. Bu sebeple şeker hastalarına normal eğitimlerinin yanında şimdi de Avrupa?nın da desteklediği Uluslararası Diyabet Federasyonu ortaklığı ile geliştirilen sohbet haritası ile eğitim veriyoruz. Program diyabet hastalarını sağlık profesyonelleri ve diğer diyabet hastaları ile etkileşime girmek suretiyle daha iyi bir diyabet özyönetimini sağlamayı amaçlıyor. 4 farklı şekilde hazırlanan 92×150 ebadındaki haritalar üzerinde diyabet hastalarımız hastalıkları süresinde neler yapmaları gerektiğini rahatlıkla görebiliyorlar ve kendi fikirlerini beyan edebiliyorlar. 36 ülkede halen kullanılan bu sohbet haritalı eğitimin büyük faydalarının olduğunu söyleyebilirim. Bu eğitimlerimiz bundan sonra da devam edecek? dedi.

Çanakkale?de 7 bine yakın şeker hastasının bulunduğunu da belirten Dr. Hakan Çetin, ?Şeker hastalarının eğitimleri bizim için çok önemli. Bu sayede hastalarımız bilinçlenerek kendilerini kontrol altına alabiliyorlar. Böylece de hastalığın organlara vereceği tahribatın da önüne geçildiği için diyalize girme ihtimali de zayıflıyor? dedi.

Öte yandan ?Sohbet Haritası? ile eğitime katılan hastalar ise bu tür eğitimin kendileri açısından çok faydalı olduğunu belirterek, ?Harita üzerinde ani durumlarda neler yapacağımızı rahatlıkla görebiliyoruz. Ayrıca kendi aramızda tartışarak doğru olan konu hakkında da bilgi edinebiliyoruz. Bu uygulamanın devam etmesini istiyoruz? dediler.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...
  • şadiye acar
    26/04/2010 17:46

    çok güzel olmuş yasemin hanıma bizimle 1 ay ilgilendiği için çokça teşekkür ediyorum

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir