“Sene Sonuna Kadar Aynı Formayı Giyiyorduk”

27 Ekim 2016

Bu hafta Kent Müzesi’nin konuğu Arslanca Spor Kulübü başkanı ve İsmet Paşa Mahallesi muhtarı Özkan Vural oldu.

Özkan Vural, 1975 yılında başladığı aktif futbol hayatından günümüz kulüp başkanlığına kadar uzanan spor yolculuğunu anılar ve eski fotoğraflar üzerinden paylaştı. İlk olarak Barbaros Spor’da futbol hayatına başladığını, o zamanlarda harçlık olacak kadar para kazandığını söyledi. Çanakkale Spor’da da görev aldığını söyleyen Özkan Vural, Çan Spor’a transfer olduğu zamanlarda yaşadığı zorlukları “Çanakkale Spor karşısında oynamak çok güçtü, gol atsan Çanakkale’ye nasıl gireceksin, kale ile karşı karşıya kaldığımda gol atamadım” sözleri ile belirtti.
1
O dönemlerde kritik maçlar öncesindeki maç sonucu anlaşmalarını Çan Spor’da iken başına gelen komik anıyı anlatarak paylaştı. “Çan Spor Akyazı Spor ile maç yapacak. Akyazı Spor’da ligden düşme tehlikesi yaşıyor. Öncesinde yönetimler konuşmuş ve anlaşmışlar ki Çan Spor yenilecek. Yönetim yedek kadro ile sahaya çıkmak istedi ama o kadarına göz yumamadık, asıl kadroyu çıkardık. Tribünlerde seyirci silahları ile bizi bekliyor, can güvenliği tehdidi altında maçı oynadık. Maç 1-0 oldu, kurtulduk dedik. Sonrasında takım arkadaşım İbrahim bir atak şansı buldu. Aldı topu gidiyor. Arkasından yapma İbrahim diye bağırdık ama bizi dinlemedi. Topu attı, direkten döndü, top önüme düştü. Kale ile karşı karşıya kaldım, atsam gol olacak. Seyircileri ve silahlarını düşündüm, topu dışarı çıkardım” dedi.

Özkan Vural sohbete katılan takım arkadaşlarını da tanıtırken dönemin şartlarının ağır olduğunu, sene başında verilen formanın sene sonuna kadar giyildiğini söyledi. Günümüzde de Çanakkale’deki kulüplerde 1000’e yakın çocuğun sporla tanıştırıldığını da sözlerine ekleyerek sohbetini sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 2 Kasım 2016 Çarşamba saat 18.00’da Başol Özyayla ile (Batı Belgeselleri Çakmaya Devam Ediyor) Belgesel Gösterimi gerçekleştirileceği duyuruldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir