SERGİ: “Çağdaş İkonlar”

04 Ekim 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Ana Bilim Dalı Öğretim Elemanı Dr. N. Göksun Say-Yener’in 22. Kişisel Sergisi “Çağdaş İkonlar” Çanakkale’de sergilenecek.

5 Ekim 2013 Cumartesi günü saat 16.00’da Çanakkale Tübingen Troia Vakfı Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi’nde açılışı yapılacak olan “Çağdaş İkonlar” isimli sergi 5-31 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Dr. N. Göksun Say-Yener Hakkında
Yapıtlarında geri dönüşümlü malzemeler kullanarak çağdaş estetik formlar yaratan sanatçı, şehir planlarını andıran teknolojik malzeme atıklarıyla yarattığı Çağdaş İkonlar adlı çalışmalarını New York’taki atölyesinde hazırlamış ve ilk kez 1993 yılında ABD, İsveç ve Kanada’dan sonra Türkiye’de sergilemiştir.

Bizans İkonları’na gönderme yapan bu eserleriyle Yener, kullanılan teknolojik malzemeler nedeniyle günümüzün sanayi toplumuna, şehirleşmeye, moral değerlere ve bu bağlamda değişen estetik anlayışa değinerek, “yerleştirme”ler ve “mekan düzenlemeleri” oluşturmaktadır. İstanbullu olan, yirmi yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve Sanat Eğitimi’ni New York ve New Jersey’de tamamlayan Yener, Rutgers The State University’de Lisans Eğitimini tamamladıktan sonra Montclair State University’de Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik çalışmaları yaptı. Müzik ve Resim İlişkisi ile Oto-Portre ilgilendiği alanlar. Ünlü Ressam Mümtaz Yener’in kızı olan sanatçı, aynı zamanda Sanat Tarihi Doktoru ve 1987’den bu yana üniversitelerde ders veriyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir