Sevgi Uluşal, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

13 Aralık 2013

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 11 Aralık 2013 Çarşamba günü Sevgi Uluşal ile “Gençlik Yıllarında Kemalpaşa Mahallesi” isimli sohbet gerçekleştirildi.

Sevgi Uluşal sohbetine yazdığı bir şiiri paylaşarak başladı. Çanakkale kentinin kendisi için ne kadar önemli olduğunu söyleyen Uluşal, çocukluğunda sadece yazları kalmak için geldiği bu kentin şimdiki hayatının da merkezi olduğunu ifade etti. Çocukluğundan itibaren Kemalpaşa Mahallesi’nde adımları olduğunu söylerken hayatındaki pek çok önemli noktanın da yine bu mahalleden geçtiğini belirtti. Veresiye kelimesinin ne anlama geldiğini öğrendiği, merdaneli çamaşır makinesi ile ilk tanıştığı, mesleğini ilk icra ettiği, nikahının kıyıldığı ve düğünün olduğu yer olan Kemalpaşa Mahallesi’nin hayat yolculuğundaki önemli duraklara ev sahipliği yapmasının günümüzde de devam ettiğini şimdilerde başkanlığını yaptığı Kent Konseyi Kadın Meclisinin de yine mahalle sınırları içerisinde yer aldığını söyledi. Sohbetinde gençlik yıllarına giden Sevgi Uluşal, o dönemlerden en çok Çarşamba ve Cumartesi günleri gelen ve büyük bir özenle karşılanan Ayvalık Gemlik gemilerini özlediğini, günümüzde de bu gemilerin yeniden sefer yapmasının anıları tazelemek için iyi bir yol olacağını söyledi. Çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği mahallenin aralarında dolaşan bozacıları, film karelerinden fırlamışçasına “yazıyor” diye bağıran gazetecileri, sinemaları, kapı önü oturmalarını, konserleri anımsayan Sevgi Uluşal özlemle andığı o günleri konuklar ile paylaştı. Edebiyat öğretmeni olarak pek çok kentlinin de öğretmeni olmuş olan Sevgi Uluşal şiirsel anlatımı ile gerçekleştirdiği sohbetini Kemalpaşa Mahallesi’nden simaları da anarak sona erdirdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 18 Aralık 2013 Çarşamba saat 18.00’da Atlas Dergisi, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve ÇAYEK ortaklığı ile düzenlenecek olan sohbette Atlas Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek tarafından “1001 Gece Masalları ve Kent Ütopyaları” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir