Sezai Sarıoğlu, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

17 Ocak 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve ÇAYEK ortaklığında gerçekleştirilen etkinlik dizisinin ikincisi gerçekleştirildi.

15 Ocak 2014 tarihinde Sezai Sarıoğlu ile “Ayna Korkusu – Mitoloji, Tarih, Gerçek Hayat ve Kent” isimli sohbet gerçekleştirildi. Sezai Sarıoğlu, sohbetine “tanışmak” sözcüğüne yüklediği anlamlar üzerinden başladı. “Biz nereden tanışırız?” sorusuna verdiğimiz cevaplar ile de tanışıklıklarımızın mekanlarından ve araçlarından söz etti. Sarıoğlu, bir kere tanışmış olmanın yeterli olmadığını, insanların tanıştıkları başka kavramlarla yenilendiklerini ve başka kişiler haline geldiklerini bu yüzden tanışıklıkların sürekli olmasını “eski arkadaşlıklarımız üzerinden bugünün hakikatini kuramayız” cümlesi ile vurguladı. Soyut kavramlar üzerinden yönlendirdiği sohbetinde somut aynaların ayinedar hikayesi ile hayatımızdaki ve farkındalıklarımızdaki yerine değindi. Yanlış aynaların ülkelere yayıldığını ve insanların halen daha yanlış aynalara bakarak kendileri ile yüzleşme sorunu yaşadıklarını belirtti. Sezai Sarıoğlu’nun anlatımını şiirler ve hikayeler ile zenginleştirdiği sohbetinde konuklar hikayelerin içindeki imgeler denizinde tutundukları aynalar ve şiirlerle hoş vakit geçirdi. Sezai Sarıoğlu sohbetini “Masal usandırmasın, uslandırmasın ve utandırmasın” diyerek sona erdirdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 22 Ocak 2014 Çarşamba saat 18.00’da İlhan Oytum ile “Kemalpaşa Mahallesi” isimli sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir