SGK’dan Dolandırıcılık Uyarısı

28 Ocak 2015

Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Basri Tümsek yaptığı açıklamada, SGK’nın adını vererek vatandaşları arayan bazı şahısların, genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için bildirdikleri banka hesabına para yatırmaları gibi haksız menfaat elde etmeye yönelik teşebbüste bulunduklarının tespit edildiğini söyledi.

Vatandaşların dolandırıcılara karşı dikkatli olması gerektiğini belirten Tümsek, “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 92’nci maddesi uyarınca ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilmekte ve ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primleri vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirilmektedir. Ödemeler, kurumumuz ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve kurumumuz web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız kurum ünitelerimizden ya da www.sgk.gov.tr adresinden kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilmektedir.
Kurumumuz tarafından hiçbir vatandaşımız ‘Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız’ gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini bildiririz”
diye konuştu.

Bunun yanı sıra İl Müdürü Tümsek; “Bakanlar Kurulu kararınca kararı uyarınca borçların yapılandırılmasına ilişkin olarak sadece başvuru süresi ile ilk taksit ödeme süresi bir ay uzatılmakta, bu bağlamda, yapılandırma başvuru süresi 02/02/2015 tarihinde; ilk taksit ödeme süresi ise 02/03/2015 tarihinde sona ermektedir. İkişer aylık dönemler halinde ödenmesi söz konusu olan taksit sürelerinin ödenmesine ilişkin olarak son ödeme tarihlerinde bir değişiklik bulunmamaktadır” dedi.

İl Müdürü Tümsek; Tüm sigortalı ve işverenlerin bu konuda dikkatli olmalarını ve son başvuru tarihini geçirmeden İl Müdürlükleri ve Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunmalarını istedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir