Sial China Gıda Fuarı Hazırlıklarında Son Aşamaya Gelindi

04 Nisan 2013

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shanghai şehrinde 7-9 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası SIAL China Gıda fuarının hazırlıklarında son aşamaya gelindiği bildirildi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna fuarla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Çanakkale Valiliği tarafından tüm hazırlıkları ve koordinasyonu yürütülen fuarda, Çanakkale’nin tüm değerleri, tüm varlıkları, markaları, firmaları, ürünleri ve ilçeleri birarada tanıtılacak. Bu yıl ülkemizin “ONUR KONUĞU” ülke olarak katıldığı uluslararası SIAL gıda fuarına ülkemizden 30 kuruluş katılıyor. Çanakkale bu fuarda 96 m2 stand ile fuarın Türkiye bölümünün en büyük ve en dikkati çeken katılımcısı olacak. Bu fuarda ayrıca ilimizin gıda ve tarım ürünlerinin yanısıra, turizm markaları ve yatırım imkânları da tanıtılacak.

İlimizden şu ana kadar yüzden fazla işadamı, sanayici, belediye başkanı, oda ve borsa başkanı, işadamı dernekleri, ziraat odası başkanları, kooperatifi başkanları fuara gitmek üzere Valiliğimize başvurdu. Bugünlerde fuarda sergilenecek olan katalog, broşür, afiş, promosyon ürünleri, gıda ve tarım ürünlerinin sevki aşamasındayız. Bu ürünlerin ihracat sertifikalarını ve proforma faturalarını düzenliyoruz. Fuar kataloglarına, web sayfalarına, fuar broşürlerine ilimizin ürünleri ve sektörleri hakkında detaylı bilgi giriyoruz. Nisan ayının ortalarından itibaren de ürünlerimiz konteynerlerle Çin’e yola çıkacak. Yine Nisan ayının ortalarından itibaren de işadamlarımıza hizmet pasaportu düzenlenmesi işlemlerine başlıyoruz.

Geçtiğimiz yıl Paris’te düzenlenen SIAL Gıda Fuarına 75 işadamı ile katıldık. O fuarda birçok işadamımız ikili görüşmeler ve iş bağlantıları yaptı. Bir zeytinyağı üreticimiz ihracat bağlantıları gerçekleştirdi. Paris Fuarına ülkemizden sadece iki il bu ölçekte katılım sağlamıştı. İstanbul ve Çanakkale. Paris Fuarı ilimiz adına yapılmış en büyük uluslararası organizasyondu. Bugün bizler aynı emeği, aynı gayreti ama daha büyük bir başarıyı Çin fuarında da gerçekleştirmek üzere çok emin adımlar atıyoruz. Yine bu fuar kapsamında Çin Halk Cumhuriyetinde üç ana sektörde iş görüşmeleri ve tanıtımlar yapacağız:
.Tarım ve Gıda Sektörleri
.Tanıtma ve Turizm Sektörü
.Lojistik ve Taşımacılık Sektörü

Bu sektörlerin ikili görüşmeleri, yatırım imkânları araştırmaları için Şangay Limanını, Şangay Uluslararası Ticaret ve Sanayi Odasını, Teknoloji Geliştirme Bölgelerini de ziyaret edeceğiz. İşadamlarımızın hem fuar esnasında hem de ziyaretlerimiz esnasında ikili görüşmeler yapmalarına ve ortak yatırım imkânları araştırmalarına aracılık edeceğiz. İlimiz ekonomisi, yatırım imkânları, işbirliği imkânları, potansiyeli hakkında sunumlar ve tanıtımlar yapacağız. Aslında bu ziyaretlerimiz öncesinde ilimiz ekonomisi ve görüşmeye katılacak işadamlarımızın kuruluşları hakkında Çin’li muhataplarımıza bilgi göndermeye başladık. Orada yapılacak olan tanıtımlarımız ve sunumlarımız için hazırlıklarımızı başlattık. Bütün bunların hepsinden önemlisi ise bu fuarda ilimizin 2015 yılına yönelik çalışmaları, Çanakkale’nin dünya barışına olan katkıları konusunda da tanıtımlar yapacağız.

Ve burada övünerek ve sevinçle hemen şunu ifade edelim. Çin’deki bu fuara bir il olarak, bir ilin tüm kurumlarıyla, bir ilin tüm ilçeleriyle, bir ilin tüm markalarıyla, tüm oda ve borsalarıyla sadece Çanakkale katılmakta. İlimizin bu büyük çaplı başarısı, bu çalışması, bu büyük ölçekli organizasyonu Anadolu’da bir ilk. Anadolu’da bir örnek. Bir ilin hep beraber, aynı çatı altında fuara katılması oldukça önemli ve faydalı bir çalışma. Bu yüzden bu çalışmada emeği olan, katkı veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle, ilimizin uluslararası açılımlarına, fuarlarına, tanıtımına destek veren, katılım sağlayan tüm kişi ve kurumlarımıza tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. 2200’den fazla stand arasında ilimizi temsil eden, Çanakkale’mizi temsil eden herkese her kuruma başarılar diliyorum. 1915’te gösterdiğimiz Çanakkale birlik ve beraberlik ruhunun şimdi, 2015 yılında, tüm dünyaya açılarak, tüm dünyaya örnek olarak, tüm dünyaya ihracat yaparak gösterilmesini temenni ediyorum. VSIAL China fuarının bunun için önemli bir aşama önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Fuara katılan tüm işadamlarımıza başarılar ve bol kazançlar diliyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir