Sığınmacılarla İlgili Rapor Hazırlanacak

24 Şubat 2016

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Gülay Sarışen, Adana’nın ev sahipliğinde düzenlenecek “Göçle gelenler” Çalıştayı ile ilgili bilgiler verdi. Sarışen, söz konusu çalıştaya, kent konseylerinin sığınmacılarla ilgili mevcut durum raporları ile katılacaklarını ifade etti.

Çanakkale Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada,

“Kent Konseyleri arasında eşit ve dayanışma temelinde interaktif ve sürdürülebilir bir iletişimin kurulması ve yürütülmesiyle; bilgi ve deneyim paylaşımını esas alan ve sürekli bir işbirliğinin sağlanması amacıyla kurulan Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin, Yürütme Kurulu Toplantısı Adana Kent Konseyi ev sahipliğinde 18 – 19 Şubat 2016 tarihinde Adana’da gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu üyeleri 18 Şubat’ta, kuruluş sürecini tamamlayan Hatay Kent Konseyi’ni ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Türkiye Kent Konseyleri Birliği kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında bilgi verilmiş; Hatay Kent Konseyi çalışmaları, karşılaştığı sorunlar ve “nasıl destek olabiliriz” konularında Hatay Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon’la görüş alışverişinde bulunulmuştur”

denildi.

Çalıştay 31 Mart-1 Nisan Tarihleri Arasında Gerçekleştirilecek
Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Gülay Sarışen, 31 Mart, 1 Nisan günlerinde Adana’da “Göçle Gelenler” başlıklı bir toplantı düzenleyeceklerini açıkladı. Sarışen, “Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulumuz geçtiğimiz hafta Adana’da toplanmış ve bir dizi kararlar almıştır. Bu kararlardan biri de bölgede yaşayan ve Suriye’den gelen sığınmacıların durumlarıyla ilgilidir. Bilindiği gibi bölgede 2 milyon civarında sığınmacı Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Mersin ve Adana’ya dağılmış ve adı geçen kentlerde sosyo-ekonomik birçok sorunu beraberinde getirmişlerdir. Sığınmacıların içinde bulundukları durum insan hakları ve insanca yaşam açısından bizleri üzmektedir. Dileğimiz, bu insanların bir an önce ülkelerine dönebilmeleridir. Bu durum gerçekleşene kadar, bu insanların eğitim, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçları ile kentlerin üzerine binen nüfus baskısının yarattığı sorunların çözümlerine yönelik kapsamlı bir çalıştay düzenleyeceğiz. 31 Mart-1 Nisan günlerinde Adana Kent Konseyi’yle birlikte gerçekleştireceğimiz ‘Göçle Gelenler’ çalıştayına, Göç İdaresi başta olmak üzere adı geçen kentlerin valileri ve belediye başkanları da katılacaklardır. Adana Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek çalıştaya, Kent Konseyleri bulundukları kentlerin sığınmacılarla ilgili mevcut durumlarını rapor hazırlayıp sunacaklardır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir