Şimdi Sıra Bizde!

Duymayan yoktur diye düşünüyorum ama -hâla- varsa diye, yinelemek adına Japonya, 11 Mart 2011 tarhinde, yerküre tarihinin ölçülmüş en büyük şiddetlerinden birisi ile sarsıldı. Tamam, pekâlâ, Japon binaları depreme dayanıklıydı, beşik gibi sallansalar da yere düşen ev eşyaları dışında pek hasar yoktu. Hatta 9.0 gibi gerçekten akle hayale sığmayacak büyüklükte bu depremde ölen kişi sayısı 100’ü geçmiyordu.

Ancak, Japonya?nın coğrafi konumu gereği Pasifik Okyanusuna komşu olması tsunami için gerekli bütün şartları hazırlıyordu. Sonrasında çok geçmeden deniz kabardı ve Sendai başta olmak üzere, Japon adalarının Pasifik kıyılarında büyük hasarlara ve can kayıplarına yol açtı. Tsunamiden geriye, gayri resmi rakamlarca 20 bin ceset ve 30 bine yakın kayıp kaldı? Kayıpların akibeti belli değil.

Japonya, elbette depremle yaşamaya alışmış ve de her türlü altyapısını olası sarsıntıya uygun inşa etmiş bir ülke. Bu yüzdendir ki, 9.0?lık bir sarsıntıdan sonra bile o yüksek binalar ayakta kaldı. Ama gelin görün ki, 9-10 metreye kadar kabaran denizin önüne çelikten set de çekseniz durduramazsınız muhtemelen. Japonlar da durduramadı, ve ne yazık ki kayıplar yaşandı. Dahası Fukushima?daki nükleer tesisler önemli ölçüde hasar gördü?

Peki bütün bunları basından, medyadan takip etmiyormuşsunuz gibi ben niye tekrardan yazıyorum? Çünkü bizler de ÇOMÜ Japon Dili Öğretimi Anabilim Dalı öğretim üyeleri öncülüğünde, öğrenci arkadaşlarımla beraber Japonya?ya maddi yardım göndermek adına bir kampanya yürütmekteyiz.

Bilindiği gibi, ülkemizde 17 Ağustos 1999?da büyük bir Marmara depremi yaşandı. Belki o zamanlar çocuktuk pek çoğumuz, belki depremden uzak bölgelerde yaşıyorduk ama hatırlatmak gerekirse o depremden hemen sonra yardıma gelen ülkeler arasında Japonya da vardı. Maddi manevi her türlü desteği esirgemeden onbinlerce kilometre uzaktan kalkıp geldiler ve bizimle oldular. Enkaz altından ceset çıkardılar, çocuklara oyuncak dağıttılar ya da evsizlere prefabrik konutlar yaptılar. Olayı sadece ?felaket dostluğu? olarak göstermek istemiyorum. Elbette iyi günde de yanımızda oldular?

İşte bütün bunlara karşılık olarak ?şimdi sıra bizde? sloganıyla kampanyaya başladık. Bu da kampanya için hazırladığımız el broşürü:

Siz de, ?şimdi sıra bizde? diyorsanız, tek yapmanız gereken broşürde yazılı olan hesap numarasına para transferinde bulunmak. Hesap numarası, Japonya Başkonsolosluğu adına açılmış olup, hiç bir bireyle bağlantısı bulunmamaktadır.

Ayrıca belirtmek isterim ki, 5 kuruş dahi olsa -asla ve asla- elden nakit para toplamıyoruz. ÇOMÜ Eğitim fakültesi ? C blok içerisinde Türk-Japon Dostluk Topluluğu adı altında açtığımız standlarda da para toplamıyoruz. Yaptığımız tek şey, konsolosluk adına açılmış bu hesap numarasını duyurmak. Siz isterseniz kendi aranıza para toplayıp toptan bu hesaba yatırabilirsiniz.

Haydi, şimdi sıra bizde!..

?ÇANAKKALE İÇİNDE? Notu: Bu yazı Sinan Ceylan’ın izniyle, http://ucantabure.wordpress.com adresli blogundan alınmıştır.

Filtreler:

Sinan Ceylan Son Yazıları...

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir