Simülasyon Merkezinin Şubat Ayında Hizmete Girmesi Planlanıyor

16 Ocak 2012

Çanakkale Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Kabatepe Tanıtma Merkezi’nin bulunduğu yerde geçtiğimiz yıl yapımına başlanan simülasyon merkezi inşaatı tamamlanma aşamasına geldi.

60 milyon dolara malolan simülasyon merkezinde son rötuşların yapıldığını belirten yetkililer, tesisin şubat ayı içinde hizmete girmesinin planlandığını açıkladı. Yapımı son aşamaya gelen Kabatepe Simülasyon Merkezi’nde ziyaretçilere Çanakkale Savaşları’nın çeşitli simülasyon ve sunum teknikleri ile anlatılarak sergilenmesi amaçlanıyor. 8 bin 616 metrekarelik alan üzerinde üç tam ve bir asma kattan oluşan merkezin iki katı toprak altında, zemin ve asma katları da toprak üzerinde konumlanıyor. İçinde 11 simülasyon odası, bir konferans salonu, sabit koleksiyon müzesi, kafeterya, idari birimler ve teknik hacimler yer alan simülasyon merkezi bulunuyor. 11 simülasyon odası; Çanakkale Platformu, Nusrat Mayın Gemisi, Ocean Zırhlısı, Seyit Onbaşı, Siper ve Cephe Savaşları, Simülasyon Balon, Çanakkale Geçilmez, Hologram Odası, Anı Platformu (2 adet) ve Modern Türkiye mekanlarından oluşuyor.

Merkezde 1915 Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları çeşitli simülasyon teknikleri kullanılarak en doğru biçimde ziyaretçilere anlatılacak ve savaşla ilgili bilgilerin gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunacak. Simülasyon merkezinin şubat ayı içinde hizmete girmesi planlanıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir