Sinan Çetin ‘Çanakkale Çocukları’ ile İlgili Konuştu: “Çok Kırgınım”

17 Ekim 2012

Geçtiğimiz haftalarda vizyona giren ‘Çanakkale Çocukları’ filminin senaristi ve yönetmeni Sinan Çetin, filmin kendisini maddi-manevi yorduğunu söyledi. Sinan Çetin, ‘Ben barış hikayemi anlattım, takdir bekliyordum ama o desteği göremedim’ dedi.

“Çanakkale Çocukları” filmi için beklediği ilgiyi göremediğini dile getiren yönetmen Sinan Çetin, zarar ettiğini ve artık mesaj veren film çekmeyeceğini söyleyerek “bundan sonra Paris Hilton’la komedi filmi çekeceğim” dedi.

A Haber’de Şirin Sever’in sunduğu Jurnal programına konuk olan Sinan Çetin’in açıklamaları şöyle:

“Bir filme bu kadar ağır saldırının nedeni Çanakkale beklentisinin gerçekleşmemesi. Bir barış filmi yaptım ve onların kafalarında bir efsane vardı. Çanakkale adı altında bile düşmanla barışabiliyorsak bugün ülkemizdeki vatandaşlarımızla neden barışamıyoruz? Film için bana entelektüel destek hiç olmadı. Bu şehit edebiyatı, kahramanlık destanları, insanların ölüme çağrılmasına daha fazla talep var, ben o talebe cevap alamadım. . Danıştığım danışmanlar, bir anne gidip savaştan oğlunu almaz dediler, ben hiçbirini dinlemedim.

Bundan sonra Paris Hilton ile komedi filmi çekmeyi istiyorum. İnsanlar kahramanlık filmi istiyorlar, tepeye gittiler Türk bayrağı çekilsin istiyorlar. Ben bunu özellikle yaptım, entelektüel namusum gereği yaptım, bunun takdir edilmesini bekledim, yanıldım. Bu ülkede savaşa övgü, negatif milliyetçilik, insanların savaşa çağrılması, savaşın körüklenmesi sırasında, Çanakkale’de düşmanı kucaklayan bir milletin hoşgörüsünün anlaşılmaması ben de maddi manevi yorgunluğa neden oldu.

FİLMİ İZLERKEN EYVAH DEDİĞİM YERLER VAR, İÇİME SİNMEDİ!
TV8’de yayınlanan Cengiz Semercioğlu’nun sunduğu Böyle Bir Şey Var Mı? programına konuk olan Yavuz Bingöl ise rol aldığı “Çanakkale Çocukları” filmini eleştirdi.

Sinan Çetin’in yönetmenliğini üstlendiği Çanakkale Çocukları filmini izlediğinde ‘Eyvah’ dediğini anlatan Bingöl, başrollerinden birini oynadığı filmle ilgili eleştirilerini şu sözlerle dile getirdi:

“Çanakkale Çocukları tutmadı. Çanakkale Çocukları Sinan Çetin’in bir masalıydı. Benim beğendiğim yerler var, beğenmediğim yerler var. Üst başlık önemli benim için, savaş karşıtı bir film yaptım demesini ben bu dönemde önemsiyorum. Filmle ilgili bazı konularda Sinan Çetin ile çelişkiye düşüyorum. Filmi izleyince “eyvah” dediğim yerler oldu. Çok içime sinmiş bir iş olmadı.”

Çanakkale Çocukları Filminin Fragmanı için tıklayın:

[Kaynak: t24.com.tr & gazeteciler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir