Sıradışı Bir Dostluk Adlı Sergi Açıldı

26 Ekim 2015

Fotoğraf Sanatçısı Mine Konakçı’nın, “Sıradışı Bir Dostluk” adlı sergisinin açılışı Vali Hamza Erkal’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılışı yapılan sergide, Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden Türk ve Anzak askerleriyle, torunlarının resimlerinin yer aldığı 18 eser sergileniyor.

Çanakkale Valiliğinin de destek verdiği sergide bir konuşma yapan Vali Hamza Erkal ise sergi hakkında şu söylemlerde bulundu;

“Çanakkale’nin sadece Türkiye için değil, o dönemde kurulma aşamasında olan bütün ülkeler için çok önemli bir merhale olduğunu söyledi. Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasıyla birçok ülkede bağımsızlık mücadelesine tekrar başladığını ifade eden Vali Hamza Erkal, “Çanakkale Zaferi, Mehmet Akif Ersoy’un söylediği gibi bütün ülkelere yeniden ümit aşıladı. Emperyalistlerin hükümranlığı altında yaşayan bütün mazlum ülkelere bir ateş, bir meşale oldu. Bu nedenle Çanakkale Zaferi çok önemli ve büyük bir zaferdir. İngilizler, Çanakkale’deki yenilginin ardından Bağdat’a yürüdü. Ancak Kut’ül Amare’de büyük bir yenilgiye uğradılar. Bu iki zafer bütün mazlum milletlere bağımsızlık mücadelesi aşılamıştır.

Çanakkale, Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 2 büyük yıldız doğurmuştur. Bu savaştan sonra Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda çok önemli bir rol oynamış ve kurulması için halka büyük bir moral olmuştur.

Osmanlı bakiyesi milletlerin ne durumda olduklarını görüyoruz. 100 yıl sonra biz barışı ısrarla dile getirerek, bu tür faaliyetlerle örnek olmaya çalışıyoruz. Kendinize gelin, birbirinize düşmeyin, birlik beraberlik içinde olun. Çanakkale ruhunu yaşayarak, kendi bağımsızlıklarınızı yeniden kazanın. Aksi takdirde böyle yerinizden koparılırsınız. Birileri size çelme atmaya başlar, çocuğunuz kucağınızda kaçmaya çalışırken vicdanları gitmiş bir sürü insan çelme atmaya kalkar. Bu çelmeyi yememek için bu ruhu asla kaybetmemeliyiz. Bu ruhu yaşatmalı, gençlerimize, çocuklarımıza öğretmeliyiz. Bu tür organizasyonlarla da canlı tutmalıyız. Mine Konakçı ufak bir tuğla koymuş, kendilerine teşekkür ediyorum. Bu ruhun Çanakkale’de yaşaması ve 100. yılda barışın kurulması için üzerimize düşen ne ise yapmaya hazır olduğumuzu belirterek bu sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir