Sivas Katliamı 20. Yılında da Unutulmadı

Sivas Katliamı 20. Yılında da Unutulmadı
03 Temmuz 2013

Sivas Katliamının 20’nci yılı nedeniyle Çanakkale Belediyesi ve Pir Sultan Abdal Derneği ortaklığıyla yürüyüş ve Grup Ezgi konseri düzenlendi.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta bulunan Madımak Oteli’nde dönemin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan Ozanlar Heykelinin açılış töreni ve Pir Sultan Abdal’ı anmak üzere düzenlenen programa katılan, aralarında yazar ve sanatçıların da bulunduğu 33 kişinin yakılarak katledilmesinin üzerinden tam 20 yıl geçti. Madımak Oteli’nde çıkan olaylar yüzünden yaşamını kaybedenler, aradan geçen 20 yıla rağmen unutulmadı.

Sivas Katliamının yıldönümünde, Çanakkale’de Esenler Cem Evi’nden başlatılan yürüyüşe katılan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri ve çok sayıda vatandaşa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da destek verdi. Gökhan, Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam eden yürüyüşte yer aldı.

Esenler Cem Evi’nden yürüyüşe başlayan kalabalık, pankartlar ve sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanda konuşma yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çanakkale Şube Başkanı Metin Mutlu, Sivas katliamının bir insanlık suçu olduğuna vurgu yaparak, mahkemenin verdiği zaman aşımı kararını ise tanımadıklarını belirtti.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, basın mensuplarına verdiği demeçte Çanakkale’den sürekli olarak barış mesajları verildiğini dile getirerek, Sivas Katliamına da neden olan gerici tutumların şiddetle reddedilmesi gerektiğini kaydetti.

Sivas Katliamı’nın 20’nci yılı anma etkinliği, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Grup Ezgi konseri ile son buldu.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir