‘Sol Ayağım’ – Film Gösterimi

30 Kasım 2008

Çanakkale Belediyesi Erkan Yavuz Deneysel Sanat Atölyesi (Belediye İş Merkezi)?nde 02 Aralık 2008 Salı günü saat 19:00?da ?Sol Ayağım? (My Left Foot) isimli film gösterilecektir.

Tür : Dram
Yönetmen : Jim Sheridan
Senaryo : Shane Connaughton , Jim Sheridan , Christy Brown (Kitap)
Yapım : 1989, İrlanda / İngiltere , 98 dk.

Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkûm bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zekâ ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.

Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, sonraki yıllarda Christy Brown?un İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlayacak ve azimle çalışmanın sonucunda imkânsız diye bir şeyin olmadığını tüm insanlığa gösterecektir.

Christy Brown?ın ölümünden dokuz yıl sonra çekilen film, yazarın hayatından kesitleri anlattığı kitap olan Sol Ayağım?ın sinema uyarlamasıdır. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran filmin, azim ve umut hikâyesi olarak vereceği evrensel mesajları var.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir