Son ”Karar” Seyircilerin Oldu

Son ”Karar” Seyircilerin Oldu
17 Şubat 2020

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun “Karar” adlı tiyatro oyunu, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonunda Çanakkale Güzel Sanatlar Fakültesi Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda seyircisiyle buluştu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi içerisinde yer alan Necip Fazıl Kısakürek Salonu’nda matine suare olarak sahne alan ve her iki gösterimde tamamen dolu olan salonda “Karar” oyunu tiyatroseverler tarafından hayranlıkla izlendi. Ferdinand Schirach’nin yazdığı, Haldun Ulvi Alacakaptan’ın çevirisini üstlendiği ve Ç.Umut Tanyolu’nun yönettiği oyun 164 kişilik yolcu uçağı, şehrin en büyük stadyumuna düşürülmek üzere kaçırılmasının ardından pilot Lars Koch’un uçak stadyuma varmadan evvel uçağı vurup düşürmesi ve 164 insanın ölümüne neden olmasının ardından gerçekleşen duruşmayı ele alıyor. Oyunun başrollerini Caner Karabenli, Şamil Kankul, Eylül Aldanmaz, Furkan Dikici, Erkan Aytemur, Dicle Çiçek, Mustafa Dileklen ve Acar Çakmakçılar paylaşırken, yönetmen yardımcılığı İrem Yurdakul’a, dekor&kostüm tasarım Hasan Yavuz ve Deniz Çağrı Bilgili’ye, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na ait. Duruşmanın sonucuna izleyicinin jüri koltuğunda oturarak karar verdiği ve insan yaşamı üzerine verilen kararların tartıya konulmasına eşlik edilen oyun sanatseverlerden büyük alkış aldı.
Oyun sonunda Diyarbakır Devlet Tiyatrosu oyuncularını tebrik eden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Uğur Yıldırım oyunculara çiçek takdiminde bulundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...