Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi 2016’da Başlayacak

19 Ekim 2015

Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi kapsamında bölge sakinleri bir araya gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 19 Ekim 2015 tarihi itibariyle başlayacak olan birebir görüşmelerin öncesinde proje kapsamında gelinen son durumu hak sahipleri ile paylaşarak, soru ve önerileri dinledi. Başkan Gökhan, 2016 yılı sonunda projenin uygulamaya geçmesi ve 2018 yılında da tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Başlangıcından Bugüne Aşamalar Tek Tek Anlatıldı…
İsmetpaşa Mahallesi’nde 1980’li yıllarda inşa edilen Sosyal Konutlar Mevkiindeki binaların yenilenmesi, bölgenin sağlam binalara ve modern bir görünüme kavuşması için iki yıl önce Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi’ne başlangıç yapıldı. Yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda 866 konuttan oluşan mevkideki hak sahipleri ile tek tek görüşüldü, öneri ve talepleri alındı. Bölgeye uygulanması planlanan proje için yarışmaya çıkıldı, yarışmaya katılan eserler hak sahiplerinin görüşlerine sunuldu. Son olarak kabul gören proje üzerinden ise çalışmalar devam ediyor.

Teknik çalışmalar devam ederken, hak sahipleri ile 19 Ekim tarihi itibariyle proje üzerinden tekrar yapılacak olan birebir görüşmeler öncesinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çataltepeliler Derneği’nde düzenlenen toplantıda bugüne kadar gelinen süreci hak sahipleri ile yeniden paylaşmak üzere bir araya geldi. Toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Özleyiş Çetin, İmar ve Şehircilik Müdürü M. Kemal Albayrak ve İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı Özkan Vural da katıldı.

Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi kapsamında hak sahipleriyle ilk toplantının 31 Ekim 2013’te yapıldığına dikkat çeken Başkan Gökhan, aradan geçen iki yıllık süreç içerisinde bölgenin imar plan tadilatının yapıldığını, bölgenin iki ada haline getirildiğini anlattı. Mayıs 2014’te ilan edilen Proje Yarışmasının ardından Ekim 2014’te projeleri kamuoyuyla paylaştıklarını belirten Başkan Gökhan, projelerin incelenmesinin ardından hak sahipleriyle yeniden görüşüldüğünü, hak sahiplerinin de oylarıyla dereceye giren proje üzerinden yeniden konuşulduğunu hatırlattı.

Başkan Gökhan, tüm bu toplantılar ile tamamen katılımcı bir anlayışla ilerleyen proje kapsamında, tüm hak sahiplerinin mülklerine mümkün olan en yakın yerden, asgari aynı metrekarede daire sahibi olması, hak sahiplerinden herhangi bir ilave para alınmaması ve yasal rayiçler sınırında kira yardımı yapılması konusunda temel ilkeler belirlendiğini de sözlerine ekledi. Başkan Gökhan, konuyu bir de örnekle açıklayarak, “Örneğin, bir vatandaşımızın 94,53 metrekare net alanı var. 4 metrekare balkonu var. 3,3 metrekare de kömürlükten dolayı hak sahibi olmuş. Bunların toplamında 107,23 metrekarelik alanı var. Ama 107 metrekarelik dairemiz yok. O zaman, en yakın bir üst değerinden daire vereceğiz. En yakını 110,17 metrekareymiş. Bu 110,17 metrekarelik daireyi hiçbir fark almaksızın teslim edeceğiz” diye konuştu.

Toplantılar 19 Ekim’de Başlıyor
19 Ekim tarihi itibariyle Sosyal Konutlar Mevkiindeki hak sahipleriyle yüz yüze görüşmelerin başlayacağını ifade eden Başkan Gökhan, Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bağlı personelin hak sahipleriyle proje üzerinden görüşmeler yapacağını, toplantıların kayıt altına alınacağını ve tüm bu toplantılarda merak edilen soruların yanıtlanıp, görüş ve önerilerin alınacağını söyledi. Kurulacak masalarda, hafta içi 10.00-18.00 arasında hizmet verileceğini belirten Başkan Gökhan, randevu esasıyla yapılacak görüşmeler haricinde, görüşmesi biten ancak yeniden görüşme ihtiyacı duyan vatandaşlarla ilgili de masalar kurulacağını kaydetti.

“Bu İş Güven Meselesidir”
Başkan Gökhan, küçük sanayi bölgesinde de benzer bir projenin yürütüldüğünü belirterek, o bölgedeki 49 hak sahibiyle de tek tek görüşüldüğünü ve Aralık ayında ihalesinin başlayacağını söyledi. Gökhan, “Bu iş, güven meselesidir. O bakımdan, sizin güveninize aykırı bir şey yapmamız mümkün değildir. Her şey gördüğünüz gibi, şeffaf ve sizlerin bilgisi dahilinde ilerliyor” dedi.

Farklı metrekare ve daire tiplerindeki konut alanları dışında 1546 araçlık otopark, 21 bin metrekarelik çarşı, 32 bin metrekarelik yeşil alan ve 37 bin metrekarelik açık alan düzenlemesi ile kapsamlı bir projenin hayata geçeceğini belirten Başkan Gökhan, “Çanakkale halkı insanca yaşamı hak ediyor” diye konuştu. Gökhan, 2016 sonunda çalışmaların başlamasını ve yaklaşık iki yıl içerisinde de tamamlanmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Hak sahiplerinden gelen soruların yanıtlanmasının ardından ise toplantı sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir