Sosyal Konutlar Mimari Proje Yarışması Ödül Töreni Gerçekleşti

17 Kasım 2014

Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Projesi kapsamında düzenlenen Ulusal Mimari Proje Yarışmasının ödül töreni hafta sonu gerçekleşti. Törene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, Jüri üyeleri, proje sahipleri, Sosyal Konutlar Mevkiindeki hak sahipleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmaya katılan 37 proje, Mimar, Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü başkanlığında Mimar Prof. Dr. Ülkü Altınoluk, İnşaat Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Zorbozan, Peyzaj Mimarı Prof. Dr. Abdullah Kelkit ve Mimar Doç. Dr. Yasemen Say Özer’den oluşan jüri tarafından değerlendirilirken, üç ödül, üç de mansiyona değer proje belirlendi. Ayrıca, dört proje de satın almaya uygun bulundu. 15 Kasım Cumartesi günü düzenlenen ödül töreni öncesinde ise, katılımcıların ve jüri üyelerinin hazır bulunduğu kolokyum düzenlendi. Kolokyumda, projeler üzerine tartışılırken, görüş alışverişinde bulunuldu.

Törende bir konuşma yapan Jüri Başkanı Mimar, Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü, kentte oldukça büyük bir alanın çağdaş ve insancıl bir anlayışla yeniden kent yaşamına kazandırılacak olmasının önemli olduğuna vurgu yaparak, bu projenin ülke çapında da örnek olduğunu ifade etti.

“Kentsel Dönüşüm Değil, Kentsel Yenileme”
Törende konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, uzun süren değerlendirmeler ve çalışmalar sonucunda yarışmaya katılan 37 eser arasından 3 ödül, 3 mansiyon ödülü belirlendiğini ve jüri önerisiyle dört adet projenin de satın alınmasının uygun bulunduğuna karar verildiğini açıkladı. Sürecin en başından itibaren kentsel dönüşüme karşı olduğunu belirten Başkan Gökhan, “Biz burada kentsel dönüşüm yapmayacağız. Bunu ısrarla söyledik. Kentsel dönüşüm farklı bir şey. Biz kentsel yenileme yapacağız. Burada deprem yönetmeliklerinden önce yapılan ve eskiyen yapılarımızı yenileyeceğiz” diye konuştu.

“Katılımcı Anlayışla Projeyi Neticelendireceğiz”
Sürecin, tamamen katılımcı bir anlayışla, hak sahipleriyle yapılan birebir görüşmeler neticesinde şekil aldığını ifade eden Başkan Gökhan, “Biz, uzun tartışmalar sonucunda, meclis üyesi arkadaşlarımızın da katkısıyla bir planlama yaptık. Bunların hepsini sizlerle paylaştık. Şartnamemize sizlerin (hak sahiplerinin) istediklerinizi, olmazsa olmazlarınızı yazdık. 37 projeyi de görüşlerinize sunduk. Bu eserleri ilerleyen günlerde Çataltepeliler Lokaline koyacağız. Orada da gezeceksiniz, görüşlerinizi ve önerilerinizi söyleyeceksiniz. Sonuç itibariyle birlikte ve katılımcı bir anlayışla bu projeyi neticelendireceğiz. Yolumuz kolay değil. Bu noktada birbirimize inanacağız ve güveneceğiz. Bu projeyi belediye olarak biz üstleniyoruz. Bu konuda, bana güvendiğinizi biliyorum, bunun için de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Gökhan, “Projenin hiçbir aşamasında sizi müteahhitlerle muhatap etmeyeceğiz. Tek muhatabınız Çanakkale Belediyesi ve benim” diye konuşurken, Çanakkale Belediyesi’nin daha önce de Barış Kent, Çağdaş Kent, Özgür Kent gibi toplu konut projelerine imza attığını, bu kapsamda Sosyal Konutlar Mevkiindeki projenin de rahatlıkla hayata geçirilebileceğiniifade etti. Başkan Gökhan, tüm bu süreçte, hak sahiplerinin mağdur olmayacağını, ayrıca kira yardımında bulunulacağını belirtti.

Gökhan, “Bu kentte kentsel dönüşüme karşıyım, kentsel yenilemeye ise evet. Bu konuda en ufak tereddüdünüz olmasın. Her şeyi sizinle paylaşacağız ve paylaşıyoruz. Bundan sonrasında projeleri görüşünüze açacağız. Beraber bir toplantı yapacağız. Hem etapları konuşacağız hem sorularınızı yanıtlayacağız. Bu proje, siz de inanıyorsanız olur. Bizlere güvendiğinizi de biliyorum” dedi.

Son olarak proje hakkında kısa bir bilgi veren Başkan Gökhan, burada yaklaşık 10 bin nüfusun barınacağını ve bölgede 1514 dairenin bulunacağını söyledi. Gökhan, bununla birlikte 32 bin metrekarelik yeşil alan, sosyal donatılar, çarşı ve 1786 araç kapasiteli otoparkın bulunduğu nitelikli ve kapsamlı bir proje hazırlandığını belirtti.

Konuşmaların ardından ise, proje yarışmasında dereceye giren proje sahiplerine ödülleri takdim edildi. Başkan Gökhan ayrıca, jüri üyelerine ve yarışma sürecinde emeği geçen personellere de teşekkür belgelerini takdim etti.

Sosyal Konutlar Mevkii Kentsel Yenileme Ulusal Mimari Proje Yarışmasında dereceye giren proje sahiplerinin listesine http://www.canakkale.bel.tr/assets/content/imaryarismaodul2014-71605.pdf linkinden ulaşılabilir.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir