Soydan, 17 Bakana Sordu “Çanakkale İçin Ne Yaptınız?”

Soydan, 17 Bakana Sordu “Çanakkale İçin Ne Yaptınız?”
05 Kasım 2014

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Serdar Soydan, “AKP Hükümetlerinin Çanakkale Yatırım ve İstihdam Karnesi” adı altında 17 bakana yazılı olarak cevaplanması istemiyle, ayrı ayrı soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu. Soydan soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği benzersiz bir coğrafyada bulunan Çanakkale ilimiz, binlerce yıllık tarihi zenginliği kültürlerinde barındırmış, efsanelere ve mitolojik hikayelere ev sahipliği yapmış ülkemizin nadide illerinden birisi olmanın gururunu yaşamaktadır.
Çanakkale, coğrafi ve tarihi yapısı göz önüne alındığında bir Dünya Kenti olmaya aday bir ilimizdir.
Bu doğrultuda;
1- 12 yıllık iktidarlarınız döneminde Bakanlığınızın Çanakkale ilimize yaptığı yatırımın (2002-2014 yılları arası her yıl için) miktarı ne kadardır, hangi projeye ne zaman, ne kadar miktarda kaynak aktarılmıştır, AKP Hükümetleri döneminde 12 yıldır 81 ilimize yapılan yatırım miktarları kıyaslandığında Çanakkale kaçıncı sıradadır?
2- 2002-2014 yılları arasında Bakanlığınıza Çanakkale nüfusuna kayıtlı kaç kişi iş başvurusunda bulunmuş, Bakanlığınızda Çanakkale nüfusuna kayıtlı kaç kişiye istihdam sağlanmıştır?
3- Bakanlığınızın Çanakkale ilindeki görevli personel sayısı yeterli midir, yeterli değil ise 12 yıldır tamamlayamadığınız eksik personelinizi ne zaman tamamlayacaksınız?
4- Önümüzdeki 10 yıllık dönemde (2015-2025 yılları) Bakanlığınız olarak Çanakkale ilimize hangi yatırımları, ne zaman yapacaksınız?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir