Soydan, Bakan Yıldız’a Termik Santralleri Sordu

Soydan, Bakan Yıldız’a Termik Santralleri Sordu
12 Aralık 2014

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Soydan, Çanakkale’de kurulu ve kurulması planlanan termik santraller ile ilgili soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği benzersiz bir coğrafyada bulunan Çanakkale ilimiz, binlerce yıllık tarihi zenginliği kültürlerinde barındırmış, efsanelere ve mitolojik hikayelere ev sahipliği yapmış ülkemizin nadide illerinden birisidir.
Kültür ve tabiat varlıkları açısından zengin, turizm açısından cazibeli ilimiz Çanakkale son yıllarda yoğun bir şekilde plansız, çarpık sanayileşme girişimleriyle karşı karşıya kalmaktadır.
Doğayı ve yaşamı yok sayan acımasız, plansız ve çarpık sanayileşme girişimleri oksijen deposu muhteşem coğrafyaya sahip olan Çanakkale ilimizin havasını, suyunu ve toprağını tehdit etmektedir.
Bu doğrultuda;
1- Çanakkale ilimizde kurulu bulunan, işletme halinde olan kaç adet termik santral bulunmaktadır, toplam güçleri ne kadardır, il sınırları içerisinde kurulması planlanan ve bakanlığınıza müracaatları bulunan hangi güçlerde, kaç adet termik santral bulunmaktadır, talebi bulunan şirketler hangileridir, hangi bölgeye kurulması planlanmaktadır?
2- Ülkemizdehangi ilde, hangi güçlerde, kaç adet termik santral işletme halindedir, hangi ilde kaç adet termik santral kurmak amacıyla ÇED süreci devam eden ve bakanlığınıza talepte bulunulan proje bulunmaktadır?
3- 5 yıl içerisinde 81 ilimiz içerisinde Çanakkale’nin en fazla termik santral kurulu gücü sahip 3 ilden birsi olacağı doğru mudur?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir