Soydan, Başbakan Erdoğan’a Kurşunlu Köyü’ndeki Maden Çalışmalarını Sordu

Soydan, Başbakan Erdoğan’a Kurşunlu Köyü’ndeki Maden Çalışmalarını Sordu
07 Kasım 2013

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu. Soydan, Bayramiç’e bağlı Kurşunlu Köyü Killiktepe mevkiinde feldspat madeni çıkarılma çalışmaları ile ilgili soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Kaz Dağları yörede yer üstü ve yer altı su kaynaklarını oluşturan, besleyen ve onların sürekliliğini sağlayan, bölgede yaklaşık 2,5 milyon insanın temiz, güvenilir ve sürekli su kaynağıdır.
Barındırdığı bitkilerle, hayvanlarla, temiz havasıyla ve sularıyla, can verdiği tarım alanlarıyla yüzyıllardır tüm yörenin yaşam kaynağı olmuştur.
Bölgede bulunan yer üstü ve yer altı doğal zenginliklerimiz son yıllarda bir hiç uğruna bilinçsizce yok edilmeye başlanmıştır.
Çanakkale ilimize bağlı Bayramiç ilçemiz, tabii güzellikleri bakımından zengin ve tarımsal üretimin yoğun olduğu, seçkin bir yerleşim yerimizdir.
Bayramiç; tabii güzellikleri, mesire yerleri, yaz aylarında buz gibi akarsuları ve sessizliğin hâkim olduğu, insanı büyüleyen güzelliği ile eşsiz bir doğayı bünyesinde barındıran bir ilçemizdir.
Bayramiç İlçemize bağlı Kurşunlu köyü Killiktepe mevkiinde feldspat madeni çıkarılma çalışmaları yapılmaktadır.
Maden alanının Kurşunlu köyüne 100 metre mesafede ve yüzde 60’a varan eğimi olan köye hâkim bir tepede bulunması köyde yaşayan vatandaşlarımızda ciddi tedirginliklere neden olmaktadır. Maden alanında yapılan çalışmalar sırasında bölgede ciddi heyelan tehlikesi yaşanmakta ve vatandaşlarımızın evlerine ulaşan taş ve kaya parçaları ciddi tehlikelere neden olmaktadır. Ayrıca 24 saat çalışan iş makinaları bölgede nefes almayı güçleştiren toz bulutlarına ve gürültü kirliliğine neden olmaktadır. Bu doğrultuda;

1- Bayramiç Kurşunlu köyündeki maden arama çalışmaları sırasında kesilen çam ve ardıç ağaçlarından ve bölgedeki hafriyat ve kazı çalışmaları sonucu ve bölgede heyelan tehlikesi var mıdır, bu konuda gerekli bilimsel çalışmalar yapılmış mıdır, gerekli tedbirler alınmış mıdır, bölgede meydana gelebilecek heyelan sonucu oluşacak maddi ve manevi zararların sorumlusu kim ve kimler olacaktır?
2- Kurşunlu köyündeki maden arama çalışmalarının köye ve bölgedeki ekolojik yapıya zarar vermeyecek şekilde farklı bölge ve noktalarda yapılması konusunda çalışmalarınız var mıdır?
3- Bayramiç Kurşunlu köyünün, maden çalışmalarından etkilenmemesi amacıyla daha güvenli bir bölgeye taşınması konusunda köy muhtarlığı ve köyde yaşayan vatandaşlarımızla çalışmalarınız var mıdır, yok ise bu konuda neler yapacaksınız?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir