Soydan, Bayramiç’teki Trafik Kazasını Meclise Taşıdı

21 Haziran 2012

Bayramiç – Ezine yolunda 3 kişinin öldüğü kazadan karayollarını sorumlu tutan CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan konuyu TBMM’ye taşıdı.

Çanakkale’nin CHP’li Milletvekili Serdar Soydan, Bayramiç – Ezine yolundaki kazada yaşamını yitiren Bayramiç Belediye Meclis üyeleri CHP’li Reşit Tümer ile Ak Partili Mehmet Özer ve işadamı Hidayet Bayındır’ın ölümlerinden karayollarını sorumlu tuttu. Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıyan Soydan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

18 Haziran’da Bayramiç – Ezine karayolunun 20’nci kilometresinde yol genişletme çalışmalarının yapıldığı bölgede çift kabin kamyonetin mıcıra kapılarak takla atmasıyla meydana gelen kazada, Bayramiç Belediye Meclisi Üyeleri CHP’li Reşit Tümer (55) ile Ak Partili Mehmet Özer (61) ve nakliyeci iş adamı Hidayet Bayındır (56) hayatını kaybetmişti. İlçeyi yasa boğan kazanın ardından yoldaki çalışmalar tartışma yaratırken, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan da hazırladığı soru önergesiyle konuyu meclise taşıdı.

Önergesinde, AKP hükümetlerinin ülkenin dört bir yanında ve Çanakkale’de 10 yıldır uyguladığı karayolları ulaşım politikasının başarısız olduğunu ifade eden Soydan, son yıllarda yapılan yolların yetersizliği ve standart dışı imalatlar, yağmurlar sonrası ortaya çıkan çukur ve yol bozuklukları vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit etmeye başladığını kaydetti. Son olarak 18 Haziran’da Çanakkale’de Bayramiç – Ezine karayolunda meydana gelen trafik kazası sonucu, Bayramiç Belediyesi’nde görev yapan iki belediye meclisi üyesi ile birlikte bir vatandaşın yaşamını kaybetmesinin bölgede karayollarının güvenlik zafiyetini bir kez daha gündeme getirdiğini belirten CHP’li Soydan, önergesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti;

“Çanakkale – Ezine – Ayvacık – Küçükkuyu ve Eceabat – Gelibolu – Keşan, Denizkent – Biga – Lapseki – Çanakkale, bölünmüş yollarının yıllar geçmesine rağmen tamamlanamamış olması, tamamlanan kısımlarında ise tadilat ve onarım çalışmalarının yapılıyor olması özellikle yaz aylarında karayolları güvenliği açısından ciddi sorun haline gelmiştir. Bu bölünmüş yollarımıza 2012 yılında ne kadar ödenek ayrılmıştır, ayrılan bu ödenek yeterli midir, ayrılan ödenekle tüm bölünmüş yollarımız ne zaman bitirilecektir, ne zaman can ve mal güvenliğinin en üst seviyede olduğu modern karayolları haline getirilecektir? Özellikle yapımı devam eden Eceabat – Gelibolu – Keşan bölünmüş yol güzergahı boyunca bulunan yerleşim bölgelerine giriş-çıkış sağlayacak kavşaklar can ve mal güvenliği açısından ciddi tehditler oluşturmaktadır. Bu konuda ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz? Çanakkale Merkezini, ilçe ve köylerimize bağlayan iç yollarımızdan Biga – Çan – Yenice, Çan – Bayramiç – Ezine, Yenice – Balya karayollarımızda kısa ve uzun vadeli iyileştirme ve modernleştirme çalışmaları yapmayı düşünüyor musunuz?”

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...
  • derya şenez
    21/06/2012 16:49

    Sayın vekil doğru tespitlerde bulunmuş ancak çanakkale şehir içindeki yolları da gündeme getirirse sevinirim yollar köstebek yuvası gibi yeni yapılan yollar bile düzgün yerleştirilemeyen kapaklar yüzünden berbat,ayrıca şehir içinde yol kenarlarını ve kaldırımları ücretli otoparklar haline getirenleri de gündeme getirirse sevinirim.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir