Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Soydan Emeklilerin Maaş Promosyonlarını Sordu

Soydan Emeklilerin Maaş Promosyonlarını Sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, emeklilerin promosyon gelirlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazılı bir soru önergesinde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, “Emeklilerimiz yıllardır promosyon gelirinden mahrum kalmıştır” dedi.

Soydan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle yaptığı soru önergesinde, “Son 10 yılda AKP iktidarının uyguladığı ekonomik politikalar sonucu, emeklilerimiz her geçen gün biraz daha fakirleşmiş ve fakirleşmeye devam etmektedir. Milyonlarca emeklimiz aileleri ile birlikte yaşamlarının son dönemlerinde onurlarını koruyacak, insanca yaşayacakları düzeyde bir gelire, emekli maaşına hala kavuşturulamamıştır. AKP Hükümetleri emeklilerimize yaşattıkları tüm sıkıntılara ilave olarak emeklilerimizin mevcut haklarına sahip olmalarını dahi engellemektedirler. 10 yıllık AKP hükümetleri, kamu çalışanlarına her yıl ödenen maaş promosyon gelirinin emeklilerimiz için de ödenmesini sağlayamamıştır. Bu nedenle emeklilerimiz yıllardır promosyon gelirinden mahrum kalmıştır” şeklinde kaydetti.

Soydan, şu sorulara cevap verilmesini istedi;
“20.07.2007 tarihli resmi gazete de yayımlanan 21 sayılı başbakanlık genelgesi gereği kamu çalışanlarına ödenmesi gereken promosyon ödemesi emeklilere neden ödenmemektedir, kamu çalışanlarını kapsayan başbakanlık genelgesi emeklileri neden kapsamamaktadır? Yeni bir Başbakanlık genelgesi ile emeklilerin promosyon hakkından yararlanmasını ne zaman sağlayacaksınız, emeklilerimizin 2007 yılından bu güne kadar promosyondan kaynaklanan gelir kayıplarını nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz?

Sayıştay’ın S.G.K. 2010 yılı denetim raporlarında; emeklinin yoksun kaldığı, yani alamadığı sadece 2010 yılı için toplam promosyon gelirinin 752 milyon 615 bin 795 tl olduğu ve bundan sonra da söz konusu ödemelere ilişkin olarak bankalarla yapılacak protokollerde promosyon hükümlerine de yer verilmesi gerekliliği açıkça ifade edilmektedir. Bu doğrultuda emeklilerin geçmişe dönük haklarının iade edilmesi ve bundan sonraki promosyon bedellerinin her yıl düzenli olarak ödenmesi konusunda neler yapmayı düşünüyorsunuz? Emeklilerimizin yıllardır promosyon gelirinden yararlandırılmamasının sorumluları kim ve ya kimlerdir, sorumlular ile ilgili ne yapmayı düşünüyor musunuz?”

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir