Soydan’dan Erdoğan’a Bozcaada Önergesi

Soydan’dan Erdoğan’a Bozcaada Önergesi
28 Ocak 2013

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Serdar Soydan, Bozcaada ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Serdar Soydan önergesinde; “Çanakkale İlimize bağlı, ülkemiz için jeopolitik önem taşıyan Ege Denizinin kuzeydoğusunda yer alan iki ada ilçemizden birisi olan Bozcaada, 42 kilometrekare yüzölçümüyle 2.472 yerleşik nüfusa sahiptir” dedi.

Soydan önergesinde şu sözlere yer verdi; “Bozcaada, iç turizmin geliştiği yaz aylarında ise 10.000-12.000 kişilik bir nüfusa hizmet vermektedir. Ada yaşamının bir kültür olduğu ve adada yaşamanın ayrı bir sosyo-ekonomik kültür gerektirdiği düşünülürse, buradaki insanlarımız sadece bu nedenden dolayı çok özel sıkıntılar yaşadıkları bir gerçektir. Bu doğrultuda; Bozcaada da yaşayan vatandaşlarımızın ekonomik gelişmişlik düzeylerinin yükselmesi ve Bozcaada’nın ülkemizin ve dünyanın cazibe merkezi olması için; kültür, turizm, tarihsel, bağcılık ve şarapçılık alanlarında neler yapmayı düşünüyorsunuz? Bozcaada da yaşamın tüm zorluklarına rağmen adada yaşamaya devam eden vatandaşlarımızın yaşamını daha da zorlaştıran Bozcaada Adliyesinin kapatılması kararının sadece stratejik önemi olan Bozcaada için yeniden değerlendirilmesi ve Bozcaada Adliyesinin yeniden hizmete açılması konusunda çalışmalarınız var mıdır? Bozcaada da bulunan tarihi Kimisis Teodoku Kilisesi ve kilisenin çan kulesinin saatinin onarılması konusunda neler yapmayı düşünüyorsunuz?”

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir