Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Soydan’dan Zeytin ve Zeytinyağı Maliyetleri ile İlgili Soru Önergesi

Soydan’dan Zeytin ve Zeytinyağı Maliyetleri ile İlgili Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Serdar Soydan, zeytin ve zeytinyağı maliyetleri ile ilgili Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Serdar Soydan soru önergesinde şu sözlere yer verdi; “10 yıllık AKP hükümetleri döneminde; planlı, modern, üreticinin korunduğu, kollandığı, teşvik edildiği bir tarım politikası yaşama geçirilememiştir. Akılcı bir şekilde yönetilemeyen tarımsal üretim, yetersiz destek politikaları, yüksek girdi fiyatları, tarımda büyük bir çöküşe neden olmuş, üretici ciddi zararlar görmüş ve görmeye devam etmektedir. Hükümetin izlediği hatalı politikalar nedeniyle çiftçi, uluslararası piyasalarda rekabet gücünü kaybetmiş, iç piyasada ise piyasanın acımasız koşullarında yalnız ve çaresiz bırakılmıştır. AKP Hükümetlerinin uyguladığı tarım politikalarıyla üretim düşmüş, üretici, köylü, çiftçi daha da fakirleşmiş, toprağından, üretimden uzaklaşmıştır. Bu doğrultuda; Bakanlığınızın yaptığı çalışmalar sonucunda bölgelerimiz itibariyle bir kilo zeytin ve bir kilo zeytinyağı maliyeti ne kadardır, bölgelerimiz itibariyle zeytin ve zeytinyağı üreticilerimiz ürünlerini iç ve dış piyasada zeytin ve zeytinyağının kilosunu kaç TL’den satabilmektedir? Zeytin ve zeytinyağı üreticilerimizin bölgeler itibariyle girdi maliyetlerindeki artışları, destekleme primlerinin yetersizliği ve piyasa koşulları düşünüldüğünde üreticinin emeğinin karşılığını aldığına inanıyor musunuz? Birçok Avrupa ülkesinde kişisel olarak zeytin ve zeytinyağı tüketiminin ülkemizdeki tüketimin 10-15 kat üzerinde olduğu tespit edilirken zeytin ve zeytinyağı tüketiminin iç piyasada artırılması konusunda neler yapmayı düşünüyorsunuz? Çanakkale bölgemizde 2011 yılı zeytinyağı destekleme primleri ne zaman ödenecektir, destekleme primlerinin artırılması, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve piyasayı üretici lehine regüle edici düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?”

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir