SÖYLEŞİ: “Çanakkale Savaşlarında AE-2 Denizaltısı Harekatı”

SÖYLEŞİ: “Çanakkale Savaşlarında AE-2 Denizaltısı Harekatı”
20 Ocak 2015

Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Araştırmaları Derneği tarafından her ay bir söyleşi olacak şekilde gerçekleştirilen “Çanakkale Söyleşileri” tüm hızıyla devam ediyor.

Her ay Çanakkale Savaşlarına dair farklı bir konunun uzmanı tarafından sunulduğu etkinliğin bu ayki konusu “Çanakkale Savaşlarında AE-2 Denizaltısı Harekâtı” olarak belirlendi. Dernek Başkan yardımcısı E. Albay M. Haluk Çağlar’ın konuşmacı olacağı bu ayki oturum gelenekselleştiği gibi yine Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı Konferans Salonu’nda ve 22 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de başlayacak.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Kenan Çelik şunları söyledi;

“Dernek olarak Çanakkale Söyleşileri etkinliğimizi belirli bir düzene oturtmayı başardık. Her ay konusunda uzman kişiler tarafından Çanakkale Savaşlarına dair farklı konular bu oturumlarda işlenmektedir. Etkinliğimizin olumlu taraflarından biride, Çanakkale tarihini öğretmenin yanında dinleyicilere soru sorma imkânının da tanınmasıdır. Çünkü biliyorsunuz ki bu tür oturumlarda süre kısıtlı olduğu için konuşmacı sunduğu konunun bazen tüm hatlarına değinemeyebiliyor. Hele ki konu Çanakkale Savaşları olunca çok daha fazla süre gerekiyor. Bizlerde etkinliğimizin daha anlamlı olması adınaoturum sonunda dinleyicilerimize mikrofon uzatarak merak ettikleri soruları sorma imkânı tanıyoruz. Bu ay ki oturumumuzda Çanakkale Savaşlarında bize oldukça sıkıntı yaratan Avustralya denizaltısı AE-2’nin öyküsü Haluk Bey tarafından anlatılacak. Konuya ilgi duyan herkesi 22 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de Çimenlik Kalesi’nin içinde yer alan Konferans Salonuna bekliyoruz.
Dernek olarak Çanakkale’yi, Çanakkale Destanını anlatma konusunda çalışmalarımız sadece bu etkinlikle sınırlı değil elbet. Birçok noktada Çanakkale Zaferinin anlatmaya devam ediyoruz. Örneğin derneğimiz yönetim kurulu üyesi İsmail SABAH, Bayramiç ilçemizdeMustafa Gülşen Çınaroğlu Anadolu Lisesinin yürüttüğü AB Erasmus+ projesi kapsamında gençlerin tarih bilinçlerinin güçlendirilmesi ve milli benliklerini kazanmalarına yardımcı olmak amacıyla 16.01.2015 Cuma günü, Halk Eğitimi Merkezi salonunda sabah ve öğleden sonra iki oturum halinde düzenlenen panelde gençlerimize Çanakkale Savaşlarında Öğrenciler başlıklı konuşma gerçekleştirdi.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir