Spor İletişim Forumu 2014 Gerçekleştirildi

Spor İletişim Forumu 2014 Gerçekleştirildi
29 Mayıs 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun (BESYO) organizasyonuyla İÇDAŞ Kongre Merkezinde Spor İletişim Forumu 2014 gerçekleştirildi.

Foruma ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar ve Prof. Dr. Feyzi Uğur, BESYO Müdürü Prof. Dr. Dinçay Köksal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

“Dünya Mizahında Çanakkale Savaşları” Sergisi
Forum öncesinde Yrd. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı’nın düzenlediği “Dünya Mizahında Çanakkale Savaşları” sergisinin açılışı yapıldı. Avcı, dünyada ilk kez düzenlenen ve 9 ülkeden 99 karikatürün yer aldığı sergide karikatürler üzerinden Çanakkale Savaşlarının nasıl ele alındığının görülebileceğini kaydetti.

Sergi açılışının ardından forum açılış konuşmalarına geçildi. Açılış konuşmalarını sırasıyla ÇOMÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı, BESYO Müdürü Prof. Dr. Dinçay Köksal ve Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı, “Dünya Mizahında Çanakkale Savaşları” sergisinden bahsettiği konuşmasında serginin Çanakkale’nin ardından İstanbul’da, Ankara’da TBMM’de ve daha sonra Brüksel’de Avrupa Parlamentosunda ve ondan sonra da New York’da Birleşmiş Milletlerde sergilenmesinin planlandığını belirtti. Spor İletişim Forumu’nun Çanakkale’de ve Türkiye’de ilk kez yapıldığını belirten Avcı, forumun ileriki günlerde önemli isimlerin katılımıyla devam edeceğini söyledi.

BESYO Müdürü Prof. Dr. Dinçay Köksal ise konuşmasında Spor İletişim Zirvesinin 2015 yılında Çanakkale’de yapılmasının planlandığını kaydetti. Etkinliğin düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür eden Köksal, konunun tüm boyutlarıyla ele alınacağını kaydetti.

Spor sadece spor sahalarında yapılan bir etkinlik olmaktan çıktı
Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün oldukça önemli fakat ülkemizde yeterince üzerinde durulmamış, çalışılmamış spor iletişimi konusu ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sporun sadece spor olmadığını hepimiz biliyoruz. Spor aynı zamanda siyaset, ticaret anlamına geliyor. 20. yüzyılda özelikle kitle iletişim araçlarının artmasıyla, ekonominin küreselleşmesi ile birlikte spor sadece spor sahalarında yapılan bir etkinlik olmaktan çıktı çok daha fazlası oldu. Benim uzmanlık alanım uluslararası ilişkiler, soğuk savaş dönemini incelediğimiz zaman sporun siyasetin çok ciddi bir araç olduğunu görüyoruz. Sovyetler Birliği ve onunla birlikte olan ülkeler ve onların karşısında Amerika Birleşik Devletleri ile onlarla birlikte olan ülkeler madalya yarışına girerlerdi ve hangisi daha çok madalya alır ise o dünyanın daha iyi, daha başarılı bir dünya olduğu iddia edilirdi.
Sporu daha çok çalışmamız gerekiyor. Spor sadece spor olmanın ötesine geçmiş durumda ve iletişim alanında da en etkili araçlardan biri haline geldi. Eskiden sanatçılar daha çok ön plana çıkarlardı ama bugün Real Madrid’deki bir futbolcunun veyahut da bir basketbolcunun reklamlarda rol almaya başladığını, topluma mesajlar vermeye başladığını görüyoruz.
Birleşmiş Milletlerin insanlara mesaj ulaştırırken en çok yararlandığı kişiler arasında sanatçılar ile birlikte futbolcularda yer almaya başlıyor. Tabii bu çalışmayı yapacak olan Beden Eğitimi Spor Yüksekokulları, bu okullarımızdaki bilim insanları, yani çalışmalar sadece, egzersiz antrenörlük gibi sporun teknik boyutunda kalmayacak aynı zamanda sponsorluk gibi, iletişim gibi çok farklı yönlere de kaymak zorunda. Aksi takdirde oyunu siz oynarsınız, oyunun sonunu başkası isimlendirir ve kazançlı çıkar. O anlamda Türkiye’de, spora ve insanlığa hizmet etmek için de sporun bu boyutlarının mutlak suratle ele alınması, eksik bırakılmaması gerekiyor. Bu güzel faaliyetin, bu yönde iyi bir başlangıç olmasını Çanakkale için temenni ediyorum.

Çanakkale Türkiye sporunun önemli merkezlerinden biri haline gelebilir
Çanakkale özel bir yer. Hepimiz bir anlamda Çanakkaleliyiz. Türkiye’nin hangi iline gitseniz mutlaka Çanakkale de bir şehidi var ve herkes kendisini Çanakkaleli hissediyor. Çanakkale’nin başka özellikleri de var. Çanakkale doğal bir spor alanı. Türkiye’nin bu serveti iyi kullanması icap ediyor. İklimiyle, tabiatıyla Çanakkale de her sporu çok güzel bir şekilde yapmak mümkün. ÇOMÜ’nün burada olması, BESYO’nun bulunması çok büyük bir şans. İyi çalışan bir Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz var. Onlarla işbirliği içinde Çanakkale’yi daha iyi bir noktaya getirmeye çalışıyoruz. Altyapı eksiklikleri vardı, onlarda da adım adım iyileştirmeler sağlanıyor. Özelikle basketbol, futbol takımları Dardanos Tesislerine geldiklerinde Çanakkale’nin boğazına, iklimine hayran kalıyorlar ve kamp yapmak istiyorlar. Fakat bu kampları yapabilmek için basit birtakım ihtiyaçlar var ve bunlar karşılanamayınca yapamıyorlar. Çanakkale turizm kenti olsun diyen çok kuvvetli bir lobi var. Otellerimiz yılın belli mevsimini dolduramama gibi bir endişe taşıyorlar. Otellerimizin de spora dönük çalışma yapması gerekir diye düşünüyorum. Yani üniversitemizin şu anda 5 tane spor salonu var. En son bir tanesi BESYO’nun hemen yanında inşa edildi ve biz bu yaz bir büyük spor salonu inşaatına daha başlayacağız. Yüzme havuzumuz var. Bunlardan daha fazlasını da yapabiliriz. Ama bu konuda Çanakkale’nin birlikte hareket etmesi, işbirliği yapması gerekiyor. Resmi kurumların çabaları ile sadece olmuyor. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki, Çanakkale’deki oteller, turizmciler bir araya gelmiş olsalar, çok nitelikli bir futbol sahası ortaya koymuş olsalar veya bizlerdeki spor salonlarının yanına bir tane daha tenis kortu, iki tane daha okçuluk, antrenman alanı ekleyebilseler. Basketbol sahalarının sayısını birkaç tane arttırabilseler biz onlara bunları rahatlıkla kullandırırız. Yerimiz dünyanın en güzel manzarası, en güzel iklimlerinden birine sahip. Dolayısıyla böyle bir işbirliği ile dahi Çanakkale Türkiye sporunun önemli merkezlerinden biri haline gelebilir. Çanakkale, hem marka değeri yüksek hem de iklim olarak ve platform olarak doğal spor alanı. Çok küçük bir gayretle Çanakkale’nin sporda çok farklı bir yere gelebileceğini düşünüyorum.”

Rektör Laçiner forumun Çanakkale ve Türk sporuna önemli katkıları olacağını belirterek, forumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) As Başkanı Ali Osman Tobay ve TBF Yönetim Kurulu Üyesi, Türk milli eski basketbolcu ve Millî Takım menajeri Harun Erdenay’ın katıldığı bir konferans gerçekleşti. Konferansın moderatörlüğünü Kemal Kale yaptı. Harun Erdenay, Türkiye’nin basketbolda dünya sıralamasında 7. sırada olduğunu söyleyerek altyapıdan sağlam sporcuların yetiştiğini söyledi.

Forumun öğleden sonraki oturumlarında “Sporcularda Spor İletişimi, Sporda Yaşanmış Hikayeler” konusunda eski Milli Futbolcu Kemal Aslan ve Eski Milli Okçu Hakan Çakıroğlu söz alırken moderatölüğü ise BESYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlhan Adiloğulları yaptı.

Türk Hava Yolları reklam koordinatörü Rafet Fatih Özgür ise Türk Hava Yolları reklam filminde dünyanın en önemli basketbolcularından Kobe Bryant ve Barcelona’nın yıldızı Lionel Messi’nin birlikte rol aldığı “Legends On Board” başlığını taşıyan reklam filminin sürecini anlattı. Konuşmasının sonunda sorduğu soruyu en hızlı bir şekilde bilen bir şanslı izleyiciye Kobe Bryant imzalı bir formayı hediye etti.

Forumun üçüncü oturumunda akademik boyutuyla Spor İletişimi ve Spor Medyasında Spor İletişimi konuları ele alındı. Akademik boyutunda İstanbul Üniversitesi BESYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Donuk ve ÇOMÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı söz alırken, Spor medyasında Spor İletişimi konularında Habertürk Gazetesi Spor Editörü Murat Ağca ve Çanakkale Objektif Gazetesi ve A haberden Vedat Sezer söz aldılar. Panelin moderatörlüğünü NTV Spor’dan Mert Aydın gerçekleştirdi.

Forumun gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan Çanakkale Belediyespor Kulübü Başkanı İsmet Güneşhan’a ,İÇDAŞ adına Şehnaz Doğruyol’a, Park Onyedi Evleri Halil Kuzu’ya plaket ve teşekkürlerinin verilmesiyle etkinlik son buldu.

[Serhat Çoban / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir