St. Petersburg’da Çanakkale Sergisi

St. Petersburg’da Çanakkale Sergisi
30 Kasım 2012

Mayıs 2013’de Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenmesi planlanan “Şark Kapısı: Çanakkale” adlı sergi etkinliğinin hazırlıkları için St. Petersburg’a giden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Aydın İbrahimov ve Doç. Dr. Vedat Çalışkan çalışmalarını başarıyla tamamlayarak döndüler.

Çanakkale ve St. Petersburg kentleri arasında ticari, kültürel, akademik işbirliği alanlarında kalıcı ilişkiler geliştirilmesini hedefleyen çalışma kapsamında St.Petersburg’daki çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri ile görüşmeler sağlandı. Çanakkale Valiliği adına bu çalışmayı yürüttüklerini belirten öğretim üyeleri, Çanakkale ve St.Petersburg kentleri arasında tarım, sanayi, turizm sektörlerinde geliştirilmeyi bekleyen ilişkiler ve büyük bir potansiyel bulunduğunu belirttiler. Görüşme sürecinde tüm kurum ve kuruluşların ortak girişimler ve projeler için çok istekli olduğunu vurgulayan öğretim üyeleri, “Çanakkale üzerinden kurulan bu ilişkiler yoluyla başta Çanakkale olmak üzere Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlanacağını değerlendiriyoruz. St.Petersburg, Çanakkale’nin özellikle tarımsal ürün ihracatı ve turizm alanları açısından hedeflenmesi gereken önemli bir pazardır. Karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi ile önemli ticari gelişmelerin kısa sürede kaydedileceğini umuyoruz” dediler.

Ziyaret programı kapsamında çok sayıda kuruluşla temas sağlayan ve görüşmeler yapan öğretim üyeleri başta St. Petersburg Türkiye Başkonsolosu Sn. Tanju Bilgiç olmak üzere St. Petersburg Ticaret Ataşesi Sn. Dilek Doğruer’e, Rus-Türk Kültür Merkezi Genel Müdürü Sn. Adnan Öztürk’e, Beşeri Programlar Merkezi Müdürü Sn. Vitaly Vasılyev’e, St Petersburg Bölgesi Dekoratif Halk Sanatları Birliği Başkanı Sn. Savchenko Vadim’e, St.Petersburg Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sn. Viktor Vorobyev’e, Kuzeybatı Rusya Bölgesi Turizmciler Birliği Başkanı Sn. Tatyana Gavrılova’ya, St. Petersburg Teknopark Strateji Partnerliği Sorumlu Müdürü Sn. Igor Rojdesvenski’ye, St.Petersburg Üniversitesi Uluslar Arası İlişkiler Fakültesi Dünya Siyaseti Bölüm Başkanı Sn. Prof. Dr. Vatanyar Yagya’ya yakın ilgi ve destekleri nedeniyle teşekkürlerini sundular.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir