Su Altında Engel Yok Projesi Kapanış Kokteyliyle Sona Erdi

Su Altında Engel Yok Projesi Kapanış Kokteyliyle Sona Erdi
30 Mayıs 2014

Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından hazırlanan ve Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisinin ortağı olduğu Su Altında Engel Yok Projesi, gerçekleştirilen kapanış kokteyliyle sona erdi.

Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin yönetim kurulu başkanı Aylin Cilasın‘ın açılış konuşmasını yaptığı gece de şöyle dedi: ” 2010 yılından bu yana bir çok projeyi ve etkinliği başarıyla gerçekleştiren derneğimiz her geçen gün büyümekte ve başarılı çalışmalarını arttırmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında gerçekleştirilen 11 aylık projemiz bugün burada sona erse de, isteğimiz ve temennimiz bu çalışmaların sürekli olması ve her sene hibe desteğine gerek duymadan yerelde kendi imkanlarıyla devam etmesidir. Biz Çanakkale Koza Gençlik Derneği olarak bu ve buna benzer projelerin devam ettirilmesi ve daha çok kişiye ulaştırılması adına gönüllü çalışmalar yapmaya hazırız. Umuyoruz ki, bu hedef ve amacımıza ulaşmakta sizlerde bizleri yalnız bırakmayacak ve destekleyeceksiniz.”

Ardından sözü alan Su Altında Engel Yok Projesinin koordinatörü Celil Kankaya; “Bu projenin temel amacı, Çanakkale’de yaşayan engelli bireylerin sportif faaliyetlerle sosyal hayata entegrasyonlarının sağlanmasıydı. 30 engelli ve 30 gönüllüye yönelik hazırlanan projemizde 6 ay boyunca haftanın 3 günü havuz çalışmaları gerçekleştirdik. 72 saat yüzme ve 72 saat tüplü dalış eğitimi alan arkadaşlarımız şuan aramızdalar. 15 Temmuz itibariyle çalışmaya koyulan ve 1,5 aylık proje ön hazırlık dönemini geçiren ekibimiz, 22 Ekim tarihinde projenin açılış kokteylini gerçekleştirerek fiziki anlamda havuz çalışmalarının startını vermiştir. 24 Ekim itibariyle başlayan ve 3 ay süren yüzme eğitimimiz yerini, diğer 3 aylık eğitim olan tüplü dalış eğitimine bırakmıştır. Bu süreçte proje gönüllülerimiz, proje katılımcılarımızla aralarındaki bağı daha da kuvvetlendirmek adına, iletişim becerilerinin geliştirilmesi üzerine eğitimler alırken, proje katılımcılarımız ise doğru nefes kullanımı ve stres azaltma üzerine eğitimler almışlardır. Hayatımda büyük yer eden ve edecek olan bu proje süresi boyunca çokça şey öğrendim;
-Aslında engel bir insanın, toplumun kendisinden beklediği ile, onun topluma verebildiği fonksiyonlar arasındaki fark olduğunu;
-Toplumda yaygın olan, engellilerin yardıma muhtaç kişiler olduğu düşüncesinin yerini, engellilerin yardıma değil olanaklara ihtiyacı olduğu düşüncesinin alması gerektiğini ilke edindim. Ve bu yolda da çalışmalarıma devam edeceğim.
Konuşmamın sonuna gelirken, proje faaliyetleri boyunca yapılan çalışmalarda emeği geçen tüm gönüllü arkadaşlarıma, Su Altında Engel Yok projesini anlattığımızda koşulsuz şartsız bizle beraber olan ve hayatlarında ufakta olsa değişiklik yapmamıza izin veren katılımcı arkadaşlarımıza, Çanakkale Kent Konseyine ve çalışanlarına, Engelliler Meclisine, Çanakkale Belediyesine ve emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılar sunarım.”
dedi.

Ardından proje ortağı olarak Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Genel Sekreteri İrfan Güz konuşmalarını yaptılar. Proje katılımcıları ve gönüllülerine verilen katılım belgelerinin ardından proje süresince çekilen video ve fotoğrafların gösterimleri yapılarak gece sonlandırıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir