Suluboya Sanatı ÇTSO Evi’nde

Suluboya Sanatı ÇTSO Evi’nde
09 Haziran 2015

Ressam Sunay Şentürk’ün kişisel sergisi ÇTSO Sergi Evi’nde ziyarete açıldı.
Avrupa’dan Japonya’ya kadar geniş bir alanda sanatseverlerin ilgiyle takip ettiği sanatçı, suluboya sanatının inceliklerini zenginleştirmiş olduğu tekniği ile birleştirerek kağıda işliyor. Çanakkale bölgesinin görsel zenginliklerini konu edinen sanatçının çalışmaları, 20 Haziran 2015 tarihine kadar ÇTSO Evi’nde ziyarete açık kalacak.

Sunay Şentürk Hakkında
1973 yılında Hasköy (Bulgaristan )’da doğdu.ilköğretimden itibaren resimle yoğun bir şekilde ilgilendi. 6 sınıfta resim öğretmeni aynı zamanda ressam olan Lıçezar Mihov’la çalışmalarını yoğunlaştırdı.Bu dönemde Ermitaj müzesinde bulunan Rus ve Batı sanatçılarının eserlerini inceledi ve röprodüksiyonlardan çalışmalar yaptı.Güzel Sanatlar Lisesi sınavlarına hazırlık amacıyla desen çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdü.Bulgaristan’da ilköğretim öğrencileri arasında yapılan ulusal yarışmalarda yağlıboya ve özgün baskı dallarında birincilik ödülleri aldı.
1989 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göçetti.Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde Özdemir Yemenicioğlu gözetiminde desen çalışmalarını sürdürdü.1992 yılında Lise resim öğretmeni Orhan Karakoyun’un teşvik ve çabalarıyla Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü sınavlarına girdi ve kazandı.
Çalışmalarını atölye hocaları Avni Yamaner, Rast Bailley, M.Tolga Karahasan,Hayati Çetin,Dilek Şahiner, Mahmut Durmuş, Merih Ercan gözetiminde sürdürdü.
Son sınıfta Balıkesir ve Bursa’da kişisel sergiler açtı.
1996 yılında Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine Resim Öğretmeni olarak atandı.Aynı yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans eğitimine başladı.Birsen Çeken gözetiminde çalışmalarını sürdürdü .
2000 yılında ‘Resim Sanatında Anatomi ve Figüratif Resme Etkisi ‘ konulu tezini Prof. Dr.Ali Osman Uysal danışmanlığında tamamladı.Çalışmalarını son üç yıldır H.A.Terzioğlu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde görevlendirme ile sürdürmektedir.
Rusça,Bulgarca ve orta düzeyde Fransızca bilmektedir , kendisi gibi resim öğretmeni olan Gülfidan Şentürk’le evli ve bir çocuk babasıdır. .

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir