Süne ile Mücadele Toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde Yapıldı

09 Nisan 2014

“Süne Mücadelesi” Bilgilendirme Toplantısı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi’nde yapıldı. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası 4 Nolu Meslek Komitesi ve Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen toplantıda ağırlıklı olarak süne ile mücadelede üreticinin bilinçlendirilmesi konusu ele alındı. Toplantıya, 4 nolu meslek komitesi üyeleri, gıda şirketlerinin temsilcileri, köy muhtarları, tarımsal kalkınma kooperatif başkanları, ziraat odaları ve Çanakkale Ticaret Borsası temsilcileri katıldı.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezi Bozcaada Salonu’ndaki toplantıya konuşmacı olarak katılan Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Ömer Yıldız, “Süne Nedir?” ve “Çanakkale’de Yürütülen Süne Böceği Mücadele Programı” hakkında bilgi verdi.

Ziraat Mühendisi Ömer Yıldız, buğdayda zararlı ile mücadelenin kolay olmadığını belirterek, “Üreticinin yaklaşımı istediğimiz gibi değil. Çiftçinin tarlaya ilaç atmasını sağlamak için gece gündüz demeden eğitim yapmak gerekiyor. Belli köylerde çiftçiler satmak için değil, hayvanlarına yedirmek için üretim yapıyor. Üreticiden ilaç atması konusunda talep gelmesi gerekiyor. Ne yazık ki bu bilinç yok” diye konuştu.

Toplantıya katılan üreticiler, köylerde muhtarların yetkilerini artırarak süne ile mücadelede sorumlu olmaları ve ilaçlama konusundaki organizasyonu muhtarların yapması önerisini getirdi. Ömer Yıldız da bu öneriyi konuyla ilgili yetkililerle paylaşacağını belirterek, “Kayda değer bir öneri” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir