Süne Sürvey Çalışmaları Devam Ediyor

04 Haziran 2014

2014 yılı Bitki Sağlığı Uygulama Programı gereğince Süne Sürvey çalışmalarının İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik ekiplerince titizlikle devam ettiği bildirildi.

Hububatın en önemli zararlısı olan süne ile mücadele kapsamında yapılan ilk çalışmalara, İl Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından sonbahar ve ilkbahar olmak üzere Korudağ kışlağında kışlamış ergin takibi yapılarak başlandı.

Süne Sürveyi Mücadelesi çalışmaları Çanakkale’de yaklaşık olarak 1 milyon dekarlık hububat ekili alanda gerçekleştirildi. Toplamda 21 ekip ve yaklaşık 87 teknik personel tarafından yürütülen çalışmalar ile ilimizdeki süne yoğunluğu tespit ediliyor. Yaklaşık üç ay önce başlayan sürvey çalışmaları Kıymetlendirme Sürveyi, Yumurta Parazitoid Sürveyi, Nimf Sürveyi ile devam etti. Hasattan sonra yapılacak olan Emgi Analizleri ile son bulacak olan Süne çalışmalarında 2500 üretici eğitildi, köy ve beldelerde uyarı ve ilanlar yapılarak tüm üreticiler sürvey sonuçları hakkında bilgilendirildi.

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen İl Müdür Vekili Mustafa Nazlım ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Başak Egesel; üreticilerin verimli ve kaliteli bir buğday tarımı için hassas ve duyarlı davranmaları konusunda dikkat çektiler. Ayrıca süne mücadelesinde destek amaçlı “Biyolojik Mücadele” çalışmaları kapsamında Merkez ilçe Çınarlı köyünde 150 bin adet parazitoit salımı gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada uygulamalar ile faydalı böcek popülasyonlarının artırılması, onlara yaşam ortamının oluşturulması ve doğal dengenin korunmasıyla sürdürülebilirliğin sağlanmasının hedeflendiği belirtilirken “Bu yüzden çevrenin korunması, kaliteli ve minimum emgili buğdayın elde edilmesi için İl ve İlçe Müdürlüğümüz tarafından yapılan teknik talimatlara uyulması önem taşımaktadır.” denildi.

[http://canakkale.tarim.gov.tr/]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir