Sürdürülebilir Geçici Barınma Alanı Yapılacak

Sürdürülebilir Geçici Barınma Alanı Yapılacak
15 Ağustos 2014

Çanakkale Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) başkanlığında Çanakkale Belediyesi’nin de katkıda bulunacağı ‘Sürdürülebilir Geçici Barınma Alanı (Parkı), Esenler’de yapılacak. Türkiye’de Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın belirlediği yedi il arasında Çanakkale de yer aldı.

Çanakkale Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) başkanlığında yapılacak ‘Sürdürülebilir Geçici Barınma Alanı (Parkı)’ Esenler Mahallesi’nde olası bir afet ve acil durumda, afetten etkilenecek nüfusun barınma ihtiyacının hızlı ve etkin bir şekilde karşılanabilmesi, afet durumu dışında çocuklar için güvenli park alanı, park, spor alanı, mesire ve piknik alanı gibi kullanımlarla atıl kalmayacak ve kente katma değer sağlamayı amaçlayan bir park alanı yapımına çok yakında başlanacak.

T.C. Başbakanlık, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın talimatı üzerine yapımına başlanacak ‘Sürdürülebilir Geçici Barınma Alanı (Parkı)’nın yol, elektrik, su ve kanalizasyon gibi alt yapısı da projeye dahil edilecek. Alt yapı konusunda Çanakkale AFAD, Çanakkale Belediyesi ve ilgili kurumlar ile işbirliği yapıyor.

Kendi enerji ihtiyacını özellikle alternatif enerji ile sağlayabilecek alanda en az 250 çadır kurulabilecek. Sayıda çadır kurulabilmesinin anlamı ise; bin kişi civarında bir nüfusun afet anında bu alanda acilen barınabilmesi olarak açıklanıyor. İklim koşullarına göre çadırlar konteynerlerle değiştirilebilecek.

Alanın afetler dışında kullanımı ise park, spor alanları, çocuk oyun alanları, mesire ve piknik alanları gibi sosyal hizmetlere de açık olacak.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir