Süt Hijyeni Eğitimi Alan Üreticiler Törenle Belgelerini Aldı

30 Mart 2012

Çanakkale’nin Biga ilçesinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen “Biga Bölgesi Çiğ Süt Kalitesinin Artırılması” projesi kapsamında süt hijyeni eğitimini başarı ile tamamlayan 298 kursiyer törenle belgelerini aldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Entelektüel Etkinlik Merkezi Didem Yaman Amfisi’nde düzenlenen törende konuşan Biga Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şemmun Tayyar, yörenin ve bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda ilgili sektörlere nitelikli ve donanımlı elemanlar yetiştirdiklerini belirterek; “Bu sayede hem üreticilerimiz, hem sanayicilerimiz kazanan taraf olacak. Kaliteli sağlıklı süt üreten üreticiler daha çok kazanacak. Bunu işleyen sanayicilerimiz ise daha çok daha kaliteli ürünler edinecek. Yürütülen proje kapsamına ortak kuruluşlarımızla birlikte 5 pilot köy seçimi yaparak toplam 298 üretici eğitildi. Üreticilerimiz akşamları köylerinde uzmanlarımız tarafından eğitime tabi tutuldu. Bu projenin toplam maliyeti yaklaşık 236 bin TL’yi buldu. Bunun yaklaşık 60 bin TL si 3 tane kooperatiften sağlandı. Proje sayesinde üniversite, kooperatif ve üreticiler bir araya gelerek istenilen birliktelik sağlandı” dedi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan da yapılan projenin kırsal kalkınma hedefi olan bir proje olduğunu belirterek; “Kırsalda yaşayan insanlarımızın hayat satandartlarını yükseltip değerlerini artırmaya yönelik gerçekleştirilen proje üretilen ürünün kalitesini de arttıracak. GMKA’ya 600’ün üzeride proje teslim edildi. Bunlardan 128 tanesine destek verilmesine karar verildi” dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise projenin anlamlı bir proje olduğunu belirterek, “Biga Polonya gibi bir yer. Verim aldığımız zaman bütün Avrupa’yı besleyebilecek kadar potansiyeli olan bir topraktan bahsediyoruz. Biga’nın çalışkanlığı meşhur ama sadece çalışmakla olmuyor. İşi iyi bilmek gerekiyor. Bunun için işbirliği için birlikte hareket etmek şart” dedi. Konuşmaların ardından ise eğitime katılan süt üreticilerine törenle belgeleri verildi.

Törene ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, BİİBF Dekanı Prof. Dr. Yücel Acer, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı, Biga Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Ceylan, GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, üretici birlik temsilcileri ve köylüler katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir