Tarihe Saygı Parkı Bakıma Alındı

Tarihe Saygı Parkı Bakıma Alındı
12 Nisan 2010

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi girişine OPET tarafından 2 milyon liraya yaptırılan, denizden ve karadan kolaylıkla görülebilen “Tarihe Saygı Parkı” bakıma alındı.

Gelibolu Yarımadası’nın tarihî geçmişini yansıtan ve adeta bir açıkhava müzesi olan park, Çanakkale Savaşı’nın bütün ayrıntılarını gözler önüne serecek şekilde donatıldı. Savaşa katılan komutanların büstlerinin eklendiği parkta, peyzaj çalışması da yapıldı. Köylü işçi kadınların saygı anıtı çevresindeki çimleri temizlemesi ilginç görüntüler oluştururken park içinde zarar gören ve çalışmayan elektronik aksam değiştirildi.

2008 yılında görkemli bir törenle açılan parkın, ziyaretçilerin savaş dönemini yerinde ve uygulamalı olarak görebilmesini sağlayacak, eğitici bir misyon üstlenmesi hedeflendi. Bölgeye gelen turistlerin ilk durağı olan Eceabat’taki Tarihe Saygı Parkı, hangi şehitliğe ya da anıta hangi yoldan gidilebileceğini ve savaşı alanlarının birbiriyle bağlantısını kuşbakışı gösteriyor. Rehberlik görevini de üstlenen park, üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde grafik sanatçısı Aydın Erkmen tarafından tasarlanan ve Çanakkale Savaşı’nı tasvir eden 44 metre uzunluğunda bir resim, Türk siperlerinden örnekler, savaş malzemelerinin kullanıldığı alan ve sekiz komutanın büstleri yer alıyor. İkinci bölümde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın 1/1000 ölçekli ve 30 metre uzunluğunda maketiyle Çanakkale’nin Anadolu yakasının 20 metre uzunluğundaki maketi bulunuyor.

Makette bölgedeki şehitlikler, yabancı mezarlıklar, anıtlar, yerleşim yerleri ve yollar gösteriliyor. Bu bölümde ayrıcaönemli muharebelerin dört dilde anlatıldığı kiosklar da yer alıyor. Üçüncü bölümde ise merhum heykeltraş Tankut Öktem tarafından tasarlanan ve kızları tarafından bitirilen, 12 metre yüksekliğindeki “Tarihe Saygı Anıtı” var.

[Kaynak: İnternet Haber]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir