Tarihi Denizaltı Periskopu ile Çanakkale Boğazı’nı İzliyorlar

31 Ağustos 2012

1944 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve 1971 yılından itibaren 30 yıl boyunca da Türk Donanması’nda kullanıldıktan sonra emekliye ayrılarak Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenmeye başlanan “Uluç Ali Reis” isimli denizaltının 14 metre uzunluğundaki periskopu Çanakkale’de Çimenlik Kalesi girişindeki Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

İlk ismiyle “USS Thornback” adlı denizaltının yaklaşık yarım asra yakın bir süre ABD ve Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmet gördüğünü belirten askeri yetkililer denizaltının 2. Dünya Savaşı’nda Pasifik Okyanusu’ndaki harekata katıldığını ve 2-3 Japon gemisini batırdığını söylediler. 1944 yılında ABD’nin Portsmouth Tersanesi’nde “USS Thornback” adıyla inşa edilen denizaltının 1950’li yılların başında tadilat gördüğünü ve 1953’te tekrar hizmete girdiğinden de bahseden yetkililer aynı denizaltının 1971’de “Uluç Ali Reis” adı ve “S-338” borda numarası verilerek Türk Donanması’na katıldığından bahsettiler Deniz Kuvvetlerinde yaklaşık 30 yıl hizmet veren “Uluç Ali Reis Denizaltısı”nın 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda da görev yaptığını ifade eden askeri yetkililer denizaltının 31 Temmuz 2000 tarihinde emekliye ayrıldığını, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da sergilenmek için13 Şubat 2002 tarihinde Rahmi Koç Müzesi’ne verildiğini açıkladılar. Gemide yer alan 14 metre yüksekliğindeki periskopun yapılan görüşmeler neticesinde önceki hafta Çanakkale’ye getirilerek Çimenlik Kalesi girişinde yer alan Deniz Müzesi’nde sergilenmeye başlandığını da belirten askeri yetkililer karada özel bir yere yerleştirilen bu periskopla vatandaşların Çanakkale Boğazı’nı bir denizaltı içindeymiş gibi izleyebildiklerini açıkladılar.

Karada Yer Alan 14 Metre Yükseklikte Periskop Büyük İlgi Gördü
Öte yandan 14 metre yükseklikteki periskopu karada gören vatandaşlar ise Deniz Müzesi içinde yer alan bu yere büyük ilgi gösterdiler. Sıraya girerek karadaki periskoptan Çanakkale Boğazı’nı izleyen vatandaşlar 67 yıl boyunca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda hizmet veren tarihi geminin periskopuna dokunmanın heyecanını yaşadıklarını söylediler. Periskopla Çanakkale Boğazı’nı izlerken kendilerini adeta bir denizaltının içindeymiş gibi hissettiklerini belirten vatandaşlar, tarihi periskopun 1944 yılında yapılan “Uluç Ali Reis” denizaltısının olduğunu öğrendiklerinde oldukça şaşırdılar.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir