Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Tarihi Toplar ile İlgili Canlı Yayın Yapan TRT Haber’in Konuğu Vali Tuna Oldu

Tarihi Toplar ile İlgili Canlı Yayın Yapan TRT Haber’in Konuğu Vali Tuna Oldu

Çanakkale Savaşları’ndan kalan ve toprak altından çıkarılan topları haber yapmak için gelen TRT Haber ekibine Vali Güngör Azim Tuna canlı yayında konuk oldu.

97 yıl önce Çanakkale’de gerçekleşen savaşta kullanılan ve düşmana geçit vermeyen tarihi toplar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Çanakkale merkeze bağlı Kumkale beldesinde toprak altında tespit edilerek çıkartılan tarihi topları TRT Haber de canlı yayında haberleştirdi. TRT Haber’in canlı yayın konuğu ise Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Türk Dünyası Değerlerini Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Burhan Sayılır oldu.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, toprak altından çıkartılan topların çalışmasının ilk etap olduğunu bundan sonra amaçlarının Anadolu yakasına da savaşlar ile ilgili mekanlar kazandırmak olduğunu söyledi. Vali Tuna konuşmasında, “Buradaki toplar özellikle deniz savaşlarında biliyorsunuz hemen Seddülbahir karşımız. Bizim topçumuzun savunmamızın ne kadar güçlü organize olduğumuzu gösteriyor çok önemli bir görev infaa etmişler toplar. Bunlardan çok var burası başlangıcı. Kumkale bölgesindeyiz şu anda. Kumkale köylerinin civarı içerisinde değişik yerlerde toplarımız var. Yani bunu iyi gizleyerek o zamanki ecdadımız karşılıklı burayı geçmeye çalışan dünyanın en güçlü donanmasına tabii ki ağır hasarlar vermişler. Bu gazi toplar. Zaten mütarekeden sonra da burası işkal edildikten sonra gördüğünüz gibi bu topları tahrip etmişler kullanılmasın diye ama bazılarını bulamamışlar. Biz o sağlam olanları da çıkartacağız inşallah. Ama burasına biz sahip çıkamamışız. Buraya gelen giden hurda niyetine alıp götürülen kısımları olmuş bu topların. Aynı şekilde Gelibolu yarımadasında olduğu gibi. Orada da dünyanın cephanesi güllesi mermisi orası bir hurda yığını haline gelmiş Gelibolu Yarımadası. İnsanlar uzun yıllar onları hurda niyetine satarak geçimlerini sağlayabilmişler. Bu bir başlangıç. Anadolu yakasında da bizim savaşlara ait izlerin olduğu sahip çıkmamız gereken değerlerimiz var. Şehitlerimiz var ama güzel bir şehitliğimiz yok. İnşallah onu da yapacağız. Bu Kumkale bölgesinde Türk insanının ziyaretine açılması arzumuz. Toplarla ilgili çalışma bunun ilk aşaması bu devam edecek. Önümüzdeki sene çevre düzenlemelerini de yaparak burayı güzel bir mekan haline getirmeyi planlıyoruz.” dedi.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir