Tarihi Toplar Kaderine Terk Edildi

31 Mayıs 2010

Çanakkale merkeze bağlı İntepe beldesinde, 1. Dünya Savaşı’nda düşmanı bozguna uğratan tarihi topların toprak altında çürümeye terk edilmesi tepkiye sebep oluyor.

Çanakkale-İzmir yolunun 18. kilometresinden sonra tarlalardan güçlükle ulaşılan Topçamlar Tabyası’nda, namluları toprağa gömülmüş haldeki 8.5 metrelik topların bakımsız halini defalarca yetkililere bildirdiklerini belirten vatandaşlar, ?Tarihi toplar yıllardan buyana burada toprak altında çürüyor. Yaklaşık 4 yıl önce bu durumu yetkililere bildirmiştik. Ancak aradan geçen bu zaman içinde tarihi toplara sahip çıkılmadı. Tarih yazan bu toplara en kısa sürede sahip çıkılmasını istiyoruz? dedi.

İntepe Belediye Başkanı Alaaddin Özkurnaz ise, tarihi topların yıllardır envantere kaydedilmediğini belirterek, ?Bu toplar yıllardır kayıtlara işlenmemiş. Yaptığımız incelemelerde 1955’li yıllarda topların hurda amaçlı satıldığını öğrendim. Bu topları satın alan kişi de ağır olmaları sebebiyle bunları buradan çıkaramadığı için vazgeçip gitmiş. Zamanla bölgeye gelen bazı kişiler topların belirli kısımlarını alarak bölgeden kaçmış. 2 yıl önce durumu yetkililere bildirmemizin ardından zamanın Çanakkale Valisi Orhan Kırlı bölgeye gelerek incelemelerde bulundu ve toplar yıllar sonra kayıt altına alındı. Bunun ardından da topların sorumluluğunu Askeri Müze üstlendi. Ancak aradan geçen uzun zamana rağmen burada halen bir çalışma yapılmadı. Tarihi toplar toprak altında bulunmaya devam ediyor? dedi.

Öte yandan, Sultan Abdülaziz Han döneminde Çanakkale Boğazı savunmasını güçlendirmek için yapılan Topçamlar Tabyası’nda, 1883-1888 tarihli Alman Krupp yapımı 3 toptan 2’sinin namlusunun toprağa gömülü olduğu öğrenildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir