Tarihi Yarımadada Şehitliğin Üzerine Müze Projesine Tepki

Tarihi Yarımadada Şehitliğin Üzerine Müze Projesine Tepki
07 Şubat 2012

Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı sınırları içerisinde bin 500 civarında şehidin mezarının bulunduğu Ağaderesi mevkiine panoramik müze yapılmak istenmesi, sivil toplum kuruluşlarının tepkisine sebep oldu. Şehitlik olarak tescil edilen bölgede eylem düzenleyen STK üyeleri, “Şehitlerin kemiklerinin üzerine müze yaptırmayacağız” dedi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyü yakınlarındaki Ağaderesi mevkiinin 1915 yılındaki savaşta seyyar hastane olarak kullanıldığını belirten STK üyeleri, bu alanın şehitlik olarak tescil edildiğini ve Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından yapılan araştırmalar sonunda da bu bölgede bin 500’e yakın şehidin bulunduğunun tespit edildiğini açıkladı. İstanbullu bir firmanın şehitlerin kemikleri üzerine panoramik müze yapacağını öğrendiklerini belirten STK üyelerinden Hilmi Çelik, “Ağderesi Gelibolu Yarımadası, Tarihi Milli Parkı Müdürlüğünün Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na başvurusu ile 30 Ekim 2011 tarih ve 4 sayılı kararı ile şehitlik olarak tescil edilmiştir. Ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, ilgili kurumların talebi üzerine bu bölgede yaptığı çalışmalarda bin 850 civarında şehidimizin isimlerini tespit etmiştir. Bütün bu çalışmalar gösteriyor ki, burası bir şehitliktir. Şimdi buraya kazmayı vurduğunuzda çıkan şehit kemikleri ne olacaktır? Gündemdeki bu müze buraya yapıldığında şehitler ayaklar altında kalmayacak mıdır? Bugün havasını teneffüs ettiğimiz, suyunu içtiğimiz, üzerinde özgürce dolaştığımız toprakları bizlere emanet ederken İngiliz kurşunu ile, Fransız kurşunu ile yaralanıp Ağderesi Mecruhin Hastanesi’ne getirilen, tedavileri yapılırken de şehadet mertebesine ulaşan şehitlerimizin üzerlerindeki yapılaşma, onların acılarını bir kat daha artıracak, yaralarını bir kez daha kanatmayacak mıdır? Bizler ısrarla söylüyoruz. Gündemdeki bu müzenin şehitlerin üzerine değil, bir başka yere yapılmasını talep ediyoruz. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve milletvekillerimize buradan sesleniyoruz. Ağderesi’nin tescilli bir şehitlik olduğu konusunda müze yapmak isteyenlerin sizleri eksik bilgilendirdikleri düzencesindeyiz. Lütfen bu konuyu araştırın” ifadelerini kullandı.

Öte yandan diğer STK üyeleri de şehitlerin kemiklerinin üzerine panoramik müze yapılmasına karşı olduklarını belirterek, “Biz müze yapılmasına karşı değiliz. Sadece müzenin yerine karşıyız. Şehitlik olan bir alan üzerine böyle bir yerin yapılmasını kabul edemeyiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından bölgede sloganlar atarak durumu protesto eden STK üyeleri, alanın şehitlik olduğunu gösteren bir levhayı araçların geçerken görebilecekleri bir yere astı.

Eyleme; Alan Kılavuzları Kooperatifi, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği, Muharip Gaziler Derneği, Eceabat Turizm Derneği, Aydınlar Ocağı, Atatürkçü Düşünce Derneği, Alan Kılavuzları Derneği ve Çanakkale Gezici TIR Müzesi üyeleri de destek verdi.

İHA

Yorumlar...
  • yetkin işcen
    07/02/2012 21:01

    Birtakım türemelerin bölgeyi Disneyland'a çevirmelerine engel olmak gerek... Daha birkaç ay önce SİT olarak korumaya alınan bu bölge, ne oldu da bu özelliğini kaybetti? İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın bu işle ne ilgisi var? Topbaş'ın, Başbakan'ın kankası olduğu söylenen yatırımcıyla buraya kadar gelmesindeki amaç nedir? 18 Mart'ta Başbakan'a temel attıracağını söleyen bu yatırımcı neyin nesi, kimin fesidir? Çanakkale'de, attıkları zaman mangalda kül bırakmayan mimarlar, konsey üyeleri, sosyaldemokratların niye sesleri çıkmıyor? Koruma Kurulu'nun anlı-şanlı prof'ları bu işlere nasıl imza atıyorlar? Günübirliğine bölgeye gelen ziyaretçi, Kabatepe, Ağaderesi, Seddülbahir, Alçıtepe, B. Anafartalar'da müze gezdikten sonra daha nice şehitlik ve mezarlığı hangi arada ziyaret edecek? Bu işin Milli Parklar'ca yapılmış bir yolu, yordamı, yöntemi yok mu? Türkiye'nin en önemli tarihi SİT alanı, "girişimci" müteahhitlerin fink attığı bir mekan oldu. Koca kentte idare mahkemesine gidip Koruma Kurulu'nda değiştirilen karar hakkında yürütmeyi durdurma isteyecek bir cevval avukat da mı kalmadı?

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir