Tarihin İçindeki Gizli Hazineler Projesine Büyük Destek

Tarihin İçindeki Gizli Hazineler Projesine Büyük Destek
10 Temmuz 2013

Çanakkale Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünün hazırladığı, Çanakkale’de unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ile elişi mesleklerinin tespit edilmesini, canlandırılmasını ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan “Tarihin İçindeki Gizli Hazineler” projesine Güney Marmara Kalkınma Ajansı 140 Bin TL destekte bulundu.

Projenin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıya Vali Ahmet Çınar ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş’ın yanı sıra Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili Seçil Açar ve Halk Eğitim Merkezi personelleri katıldı.

Vali Çınar yaptığı konuşmada; “Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından emek harcanarak bir proje hazırlamış, GMKA tarafından değerlendirilmiş ve desteklenmeye uygun görülmüş. Demek ki başarılı ve faydalı olunacağı düşünülen bir proje hazırlanmış. Türkiye’yi ele alacak olursak modernleşme ile birlikte geleneksel el sanatları alanında ve birçok alanda hızlı bir yok oluş, çöküş diyebileceğimiz bir süreç başladı. Günümüzde fabrikasyon olan ürünlere rağbet artıyor. Dolayısıyla o rağbete göre üretim sektörleri sermaye ve insan gücü ile birlikte o yöne kayıyor. Bunun neticesinde geleneksel el sanatları gerileme ve yok olma sürecine giriyor. Gelişen toplumlarda organik tarımda olduğu gibi tabiata ve doğaya dönüş başladı. Geleneksel el sanatları anlamında da kendi özüne bir dönüş gerçekleşiyor. Burada toplanmamızın sebebi de bu. Sanırım bizde gelişiyoruz ve kaybettiklerimizi geri kazanma yolunda bir çaba içine giriyoruz. Çanakkale?nin turizm potansiyelinin de çok yüksek olduğunu düşünürsek, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımız turizm ile birlikte değerlendirildiğinde güçlenecektir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir