Tarık Akan’dan İstanbul’daki Okul Satışı İstenmesine Tepki

Tarık Akan’dan İstanbul’daki Okul Satışı İstenmesine Tepki
08 Temmuz 2009

Ünlü sanatçı Tarık Akan, İstanbul’un lüks ve gözde semtlerindeki bazı okulların satışa çıkarılmak istenmesine tepki gösterdi.

Tatilini geçirdiği Çanakkale’de İHA’ya özel açıklamalarda bulunan ünlü sanatçı Tarık Akan, kendi okuduğu okulun da aralarında bulunduğu İstanbul’un lüks semtlerindeki bazı okulların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından satışa çıkarılmak istenmesine tepki gösterdi. Akan, “Bugün gazeteleri açtığımda yüreğim sızladı. Bir ülkenin 5 milyar dolara mı ihtiyacı var? İstanbul’un en güzel sahillerinde tarihi özelliği olan okullarını satmak kimsenin hakkı değildir. Asla buna katılmıyorum. Buranın otel veya ticarethane yapılmasına karşıyım. Burası Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan yana okuldur. Bu nasıl bir anlayıştır, inanılır gibi değil” dedi.

Çanakkale’de milli parkların açık artırmaya çıktığı yönündeki haberlerin de yüreğini sızlattığını anlatan Akan, “Bu ülkenin vatandaşı, oyuncusu ve sanatçısı olarak yüreğim sızlıyor. Aynı zamanda eğitimin de içindeyim. 5 milyar dolar para değil. Para olsa ne olur? Burasının talebe bulmadığını söylüyorlar. Tamamen yalan. Halen Türkiye’nin her yerinde devletin okullarında bir sınıfta 60 çocuk okuyor. Böyle bir şey var mı? Okul yapmıyorsunuz, talebe bulamıyorsunuz. Yok efendim trafik sıkışıyormuş. Şu an yaz. İstanbul’da trafik zaten sıkışık. Okulların da hiçbiri açık değil. Trafik zaten akmıyor. Peki buradaki mantık ne? 5 milyar doları aldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti başka bir yere mi sıçrayacak? Ben çok üzüntülüyüm, gerçekten yüreğim sızlıyor. Buradan mezun olan bütün aydınlar ve insanların en kısa sürede bir araya gelmeleri gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...
  • ebru
    17/12/2009 12:12

    yapmayın allah aşkına akul satılır mı biraz mantıklı olalım biz de bi şeyler yapalım daha ne lerisatmayı düşünüyo bunlar

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir