Tarım Arazilerinde Hastalık Ve Zarar İncelemeleri

06 Ağustos 2015

Çanakkale İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanları tarafından özellikle domates, biber, şeftali, elma, zeytin başta olmak üzere sebze ve meyvelerde hastalık ve zararlı kontrolleri devam ediyor.

Son günlerde hava sıcaklarının artması nedeniyle bölgede oluşabilecek hastalık etmenlerini azaltmak ve önüne geçebilmek amacıyla arazi kontrollerine hız verildi. Çanakkale ilçelerinde yapılan çalışmalarda hastalık etmenleri olabilecek parsellerden numuneler alınıp Bornova Zirai Mücadele Araştırma İstasyon Müdürlüğüne gönderiliyor. Meyve ağaçlarına, zeytinlik alanlara ve sebze alanlarına asılan tuzaklar vasıtasıyla zararlı popülasyonu tespit ediliyor. Aynı zamanda Çanakkale’de kurulmuş olan 23 adet bilgisayarlı erken ve uyarı istasyonu tarafından alınan veriler ile gerekli uyarılar SMS olarak çiftçilere ulaştırılıyor. Mücadelesi mümkün olan alanlarda planlama yapılarak çiftçiler bilgilendiriliyor.

Çanakkale İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, çiftçilerin olumsuz iklim koşullarından etkilenmemesi için dikkatli davranması, ruhsatsız bitki koruma ürünlerini kullanmamaları, sorunla karşılaştıklarında İl/İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini duyurdu.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir